Hoppa till innehåll

Första reaktionen: ”Var är backarna?”

Okej, jag inser att jag svär i kyrkan här. Och det bör man kanske inte göra, som förstagångsbesökare. Men efter att år ut och år in ha matats, så att det nästan börjat blöda ur öronen, med budskapet att Augusta National är så oändligt mycket mer backig än vad tv-bilderna visar hade jag förväntat mig … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/forsta-reaktionen-var-ar-backarna/">Continued</a>

Svensk Golf

Okej, jag inser att jag svär i kyrkan här. Och det bör man kanske inte göra, som förstagångsbesökare. Men efter att år ut och år in ha matats, så att det nästan börjat blöda ur öronen, med budskapet att Augusta National är så oändligt mycket mer backig än vad tv-bilderna visar hade jag förväntat mig att komma till en plats som påminde om Val d’Isére, eller åtminstone Säfsen.

Riktigt så extremt är det inte. Men visst, släpper du en boll från toppen av krönet på ettans fairway lär den rulla hundra, hundrafemtio meter tillbaka ner mot tee.

Men det beror nog lika mycket på att inte ett enda fairwaygrässtrå tillåts vara längre än din genomsnittliga lillfingernagel.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.