Hoppa till innehåll

Fler klubbar har Öppen Golfdag

Öppen Golfdag fortsätter även i helgen. Du hittar listan här.

Golf.se

Ungefär 200 klubbar öppnade dörrarna för nyfikna och potentiella golfare under helgens Öppen Golfdag. Men redan i helgen är det dags för nästa tillfälle, då är det dags för Dalarna och Västergötland att visa upp vad de har att bjuda på.

För att se listan över vilka klubbar som har Öppen Golfdag framöver, klicka här.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Från Boden till DP World Tour: ”Inget är självklart”

INTERVJU. Hugo Townsend trodde vägen mot toppen skulle gå snabbare. Nu lever 27-åringen drömmen på DP World Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Öppna banor 2026 – här kan du spela golf

Golfsverige vaknar. Här är golfbanorna som har öppet med ordinarie greener.

Svensk Golf
Foto: Jacob Sjöman

Mauritius– 180 år av drömgolf

De finns utspridda i olika hörn av världen. Golfdestinationerna som ger oss något utöver det vanliga och som skapats för att förverkliga våra resedrömmar av once in a lifetime-karaktär. Följ med oss till en sådan.

Debatten om greenfeemedlemskapens framtid tar ny fart

Diskussionen om förbundets idé att införa maxtak för Golf-ID intensifieras. Sveriges största golfklubb ser inte maxtak som lösningen och menar att unga golfspelare kommer sluta spela om idén blir verklighet.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf