Irish Open fakta

Bana: Killarney Golf & Fishing Club, Irland
Datum: 29 juli-1 augusti
Prissumma: €300 000
Vinnare: Shane Lowry (2009)
Starttider rond 3
Aktuell ställning
Race to Dubai Ranking
Ryder Cup Ranking
Tidigare artiklar
Edfors jagar Howell
När engelsmannen Ross Fisher spelat 14 hål av sin andrarond hade han gjort tio birdies – fem i rad på första nio, fyra i rad efter vändningen – och fyra par. Han behövde två birdies på de fyra sista hålen för att bli den förste spelaren någonsin att göra en 59-rond på European Tour.
Men han lyckades inte bryta drömgränsen. Fyra avslutande par gav en 61:a, nytt banrekord på klassiska Killarney och Fishers bästa siffra någonsin under proffskarriären.
– Det var först när jag kom till 14:e som jag insåg att jag hade chansen. Jag tänkte att om jag knackar i den här finns en bra möjlighet. Därför blev jag lite besviken när jag missade putten på 15:e. Då kändes vägen till 59:an längre, sa Fisher på presskonferensen.
– Även om det inte blev drömscore så tar jag förstås 61:an. Idag puttade jag lika bra som när jag vann World Match Play i höstas. Det är på greenerna jag haft mina problem och det är på grund av dålig puttning som jag haft ett frustrerande år hittills.
– Ryder Cup är mitt stora mål för säsongen och jag hoppas fortfarande att jag kan ta en plats i laget. Jag vill att Monty håller koll på mig och att jag kan bli aktuell för ett wild card, sa Fishger, som i nuläget är en bit från laget.
Ross Fisher kan den här veckan förbättra sin ranking avsevärt. När halva mästerskapet återstår är han tolv under par och han leder med tre slag före italienaren Francesco Molinari. Han har fem slag tillgodo på den niomannaklunga som delar tredjeplatsen och som innehåller flera stora namn, bland dem de irländska favoriterna Padraig Harrington och Rory McIlroy och dessutom dansken Anders Hansen.
Johan Edfors sex slag efter
I den gruppen hade också Johan Edfors varit med om han tagit tillvara sin fina birdiechans på sista hålet, efter ett briljant andraslag från fairwaybunker.
Nu blev det bara par på hålet för Johan, som efter ronderna 67-69 delar 12:e plats. Han är sex slag bakom Ross Fisher och fortfarande en av många segerkandidater.
Ett bra läge har också smålänningen Patrik Sjöland, irländsk mästare för tio år sedan, som nu öppnat 68-70 (-4) och parkerar som delad 19:e.
Nio svenskar kom till start, fem av dem får vara med i de två sista ronderna. Mikael Lundberg och Martin Erlandsson ligger båda på delad 45:e plats efter att inlett identiskt lika (71-70). Ett slag sämre på delad 60:e finns Oskar Henningsson (72-70).