Läs mer
Läs mer om Nordea Tour och finalen på tourens hemsida – klicka här.
Det är de 30 bästa damerna och de 30 bästa herrarna på Nordea Tour-rankingen som gör upp om de sista poängen i veckans stora final. Spelet startar på fredag och avgörs på söndag. ”Fidde” Jacobson kommer dock inte att vara hemma i Sverige, men sköter prisutdelningen live, via Skype.
Hemifrån Florida skickar han dock några tips till finalspelarna:
– Jag tänker på er och hoppas att ni kommer att lyckas bra på min gamla hemmabana, där jag växte upp och fick hjälp av engagerade ledare att lägga grunden till där jag är i dag.
– Ett tips är att tänka strategiskt, speciellt på hål 14, ett lurigt par 4. Där gäller det att tänka efter före, och verkligen inte bara panga på, säger Jacobson i ett pressmeddelande.
Själv förbereder sig Jacobson som bäst för slutet av PGA-säsongen, och är ganska nöjd med året som helhet, trots att det inleddes med en skada som påverkade hela träningssäsongen.
– Därför blev det endast 16 tävlingar på PGA-touren för min del, men jag har varit jämn med 15 klarade kval. Visserligen det har blivit för få topplaceringar, men jag är nöjd med min stabilitet. Höjdpunkterna var årets fyra Majors, och att jag var med i tätstriden i både US Masters och US Open. Nu ser jag fram emot att få en bra träningsperiod inför 2013.
Finalen spelas på Kungsbacka GK, och herrarna gör upp om totalt 450 000 kronor och damerna om 300 000 kronor.
Louise Permelin, vd för SGT, Svenska Golftourerna, som både driver och utvecklar Europas ledande tour på landsnivå, summerar året:
– Vilken fantastisk säsong som nu avslutas med final på fina Kungsbacka GK som kronan på verket! Kristoffer Broberg och norska Cecilie Lundgreen leder båda stort inför Nordea Tour Championhip by Fredrik Jacobson, båda vinnare på Nordea Tour i år. Herrarnas tävlingar har varit starka och väl arrangerade på banor av hög klass, liksom damernas. Där gav kopplingen till Euroaptourens undertour, LETAS, en stark internationell prägel – vilket var det resultat vi önskade, säger hon i ett pressmeddelande.