Hoppa till innehåll

Fidde på rätt väg

Fredrik Jacobson hade en tuff uppgift framför sig när han gick ut på kalla och blåsiga Augusta National på fredagsmorgonen. Men när Jacobson hittade järnspelet kom också de birdies som behövdes för att säkra spel i helgen.

Eric Franzén

Torsdagens 76:a placerade Jacobson i ett knepigt läge inför fredagens rond. Men kvalgränsen blev ett alltmer avlägset hot i takt med att Fredrik lyckades rada upp birdie efter birdie på den svårspelade banan. Kortet skrev under med 68 slag, vilket innebär att Jacobson stannade på par totalt.

– Det var ganska svårt där ute. Banan spelades lång när det var kallt och vinden var byig och åkte runt. Jag var väldigt bra på att stanna i nuet där ute och fokusera på det jag skulle göra, och ta det lugnt. Att kunna göra sju birdies där ute idag var väldigt speciellt, säger Fredrik Jacobson efter ronden.

I sedvanlig anda dräpte han några riktigt långa puttar – bland annat på hål 13. Men det var framförallt järnspelet som såg till att Fidde kunde sänka från runt metern på tvåan, sjuan och tolvan. Tidigt på morgonen körde Fredrik ett pass med coachen Sean Hogan där de jobbade på att göra svingen lite flackare.

– Jag var troligen lite brant dagen innan, och slog dem först till vänster och kompenserade sedan de sista hålen då jag tryckte dem höger. Jag kom lite cross eller väntade in klubban för länge och blev sen. När jag blev lite flackare var det betydligt enklare att starta bollen i rätt riktning.

Det är inte direkt första gången firma Jacobson/Hogan filat på denna detalj.

– Det kommer att hålla Sean sysselsatt under många år. Till han går i pension, garvar Fredrik.

Tuff dag i vinden för Hanson
Robert Karlsson: "Var ofta i bushen"
Viasat eller SVT?
Läs allt om Masters
Följ Svensk Golfs Eric Franzen på Twitter
TÄVLINGSBLOGGEN: Rapporter från de gröna kavajernas land

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.