US Open
Datum: 16-19 juni
Spelplats: Congressional CC, Maryland, USA
Prispengar: 7 500 000 USD
Titelförsvarare: Graeme McDowell
Fredrik Jacobson står på rangen och dunkar boll efter boll för att testa några olika drivers från Callaway. Ibland tar coachen Sean Hogan, som till vardags huserar på Leadbetters akademi i Florida, ett steg framåt och håller en klubba framför Fiddes vänstra axel. De brukar ses var 14:e dag ungefär. Och enligt Fredrik är det i stort sett lika ofta de arbetar vidare på att försöka uppnå det omöjliga.
– Jag har jobbat på att korta av den där svingen i 20 eller 30 år nu. Vi får väl se om jag slutligen kan komma parallellt när jag blir gammal och stel, skrattar han efteråt.
2004 packade han väskorna och sade tack och hej till European Tour. Sedan dess har han skrapat ihop tre andraplatser på PGA Tour. Han väntar fortfarande på den där veckan när allting håller för att gå hela vägen.
– Jag jobbar hårt och har ett bra team bakom mig. Förr eller senare droppar det in en riktigt bra tävling. Får man en seger kommer det där extra självförtroendet som kanske kan ta mig vidare.
Han tycker att spelet utvecklats i och med att spelet från tee och in mot greenerna lyfts till en annan nivå. Den karaktäristiskt fina touchen i närspelet och puttningen har samtidigt funnits där. Fredrik har uppnått en stabilare grund, och paradoxalt nog anser att spelet nästan varit lite för jämnt i år.
– Jag är kanske något för jämn i mina placeringar. Hamnar man där mellan de tio till 30 främsta placeringarna, så är man ändå en bit borta från de pengar och poäng som finns där upp i täten. Det är väl vad jag hoppas på till andra halvan av året. Helt enkelt att få till några tävlingar där jag är uppe i toppen.
Med PGA Tour som fast arbetsplats är Congressional ingen ny bekantskap för Fidde. 2008 avslutade han AT&T National med ett starkt birdierace på hål 14 till 17. Det räckte till en andraplats – ett slag bakom Anthony Kim .
– Man känner igen hålen, men inte det man har i handen. Det kan vara en träklubba istället för en järnnia. Jag gillar speciellt greenerna och deras lutningar. Men A och O är att hitta en rytm från tee och kunna sätta ut bollen i spel fint. Lyckas jag med det så kan det bli en bra tävling.