Det holländska företaget Indoor Golf Arenas motto lyder ”Fantasi är allt”.
Efter att ha sett planerna på den golfhall som ska byggas i Holland förstår vi varför.
Det handlar om en inomhushall stor som en fotbollsarena, där det ska finnas:
– 14 000 kvadratmeter träningsytor på konstgräs, designade av Nicklaus Design.
– 20 toppmoderna golfsimulatorer av märket ProTee United.
– 28 slagmattor.
– Gym och Spa-anläggning.
– Stor golfshop.
– Restaurang, hotell och kontor.
Eventuellt tänker IGA också klämma in en niohåls par 3-bana med konstgräs i den futuristiskt designade golfhallen.
Mannen bakom mastodontprojektet heter Jon Standing, är 48 år gammal och har en bakgrund som chef för testcentret för rymdfarkoster på European Space Agency.
– Golfen har tagit rejäl fart i Holland och det finns ett behov av nya faciliteter för att fortsätta stimulera tillväxten och möta efterfrågan, säger Standing i en intervju med det holländska magasinet Fresh Dutch Views.
Den första hallen kommer att ligga antingen i Zoetermeer, strax norr om Rotterdam, eller i Amersfoort, fem mil sydöst om Amsterdam. Enligt plan ska den stå klar 2011.
– Jag är övertygad om att IGA kommer att finnas både i Holland och utomlands. Vår vision är att ha ett par hallar runt om i världen, bland annat i Sverige, säger Standing.
Huruvida det spektakulära bygget blir verklighet återstår att se. Fantasin verkar det dock knappast råda brist på.