Hoppa till innehåll

En stjärnkvartett till Oslo

Suzann Pettersen, Yani Tseng, Annika Sörenstam och Lorena Ochoa. Fyra spelare med fantastiska meriter på banor världen över kommer till Oslo i helgen för att göra upp i Suzann Pro Challenge.

Sylvia Luther

Två har lagt klubborna på hyllan och ägnar sig åt familjeliv och affärsverksamhet.

Två är i högsta grad verksamma på LPGA-touren.

Tre har fleråriga rekord som världsettor och Suzann Pettersen siktar gärna dit. Hon har hittills varit tvåa som bäst 2007 och trea 2009.

Den 31-åriga norskan har bjudit in sina kollegor till en uppvisningstävling 9 september för att visa upp damgolf på hemmaklubben i Oslo. Stjärnorna möts i tvåmannalag och spelar med och mot varandra.

Eventet varar i tre dagar och flera aktiviteter står på programmet. David Leadbetter, en av världens mest kända golfinstruktörer, är på plats för en clinic klockan 9.30 på lördagen. På kvällen väntar galamiddag och en auktion där överskottet går till organisationen Right to Play.

Själva huvudnumret spelas upp söndagen då stjärnkvartetten ska tävla:

Tseng, dagens odiskutabla världsetta som redan vunnit 15 LPGA-tävlingar inklusive fem majors – ett skapligt facit för den 23-åriga taiwanesiskan. I år inledde hon med att vinna tre tävlingar på en och en halv månad sedan gick det grus i maskineriet under sommaren och hon missade några kvalgränser.

Pettersen, har vunnit fem gånger på LET och åtta på LPGA, varav två förra året. Hon har också en major i bältet som hon vann 2007.

De två LPGA-spelarna är goda vänner och bor nära varandra i Orlando. Efter Osloäventyret väntar damernas sista major för året på båda, British Open på Royal Liverpool GC, där Yani Tseng är titelförsvarare.

Ochoa, låg etta på rankingen i över tre år innan hon la klubborna på hyllan i maj 2010. Hon hann med 27 LPGA-segrar under karriären varav två major. I stiftelsen Lorena Ochoa Foundation jobbar hon för att ungdomar i Mexiko ska få en bättre framtid.

Sörenstam, outstanding under en lång karriär. Hon vann 89 segrar världen över, varav 72 på LPGA-touren och la beslag på tio majorpokaler. Nu för tiden spelar hon mest i sponsorsammanhang och var i Sverige nyligen för sina egna juniorevent. Då passade hon på att packa upp klubborna igen inför Osloäventyret.

– Jag tränade med Henri Reis och fick nästan en blåsa i handen eftersom jag inte spelat på länge. Både jag och Lorena är ju pensionerade golfare, sa hon då.

Pettersens förhoppning är att norska ungdomar ska få inspiration av att se världsgolf. Och tävlingen på Oslo GK inleds på söndagen med en juniorkamp mellan Norge och Sverige. Team Suzann möter Team Annika någon timme innan proffsen går ut. Varje lag består av två 17- och två 18-åringar och spelas med både flick- och pojklag.

– Annika och jag har fått med oss sexton av de bästa juniorgolfarna från Norge och Sverige som är alla bra ambassadörer för sporten. Vi båda har alltid haft ett stort fokus på juniorgolf och rekrytering till sporten. Vi hoppas att matcherna mellan Team Suzann och Team Annika bidrar till en ökad medvetenhet bland unga och blivande golfare, säger norskan i ett uttalande.

Klockan 12.00 slår hon själv ut i Suzann Pro Challenge.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.