Open de España

Datum: 5-8 maj
Bana: Real Club de Golf El Prat, Barcelona
Prispott:€2 000 000
Vinnare: Thomas Aiken
Starttider
Slutställning
Race to Dubai Ranking
Tidigare artiklar69:a av Christian Nilsson
Norén på gång igen
Aiken kvar i täten
Thomas Aiken var i ledningen från dag två och han hade under hela sista ronden kontroll på läget. Segermarginalen blev till slut två slag till dansken Anders Hansen, som blev ensam tvåa.
– Det har varit en sorglig vecka i och med Seve Ballesteros bortgång. Vad han gett till sina fans och till golfen vet alla. När jag nu lyckades vinna hans eget Open vill jag defintivt dedikera den här segern till honom, sa Aiken, som vid fem tillfällen tidigare varit i ledarboll men aldrig lyckats vinna.
– Jag kommer väl ihåg Seve, hur han älskade livet och och spelet. Han har varit en förebild för mig och inspirerat mig att träna hårt för att nå toppen. Min första europatourseger kom under en mycket känslig vecka.
27-åringen från Johannesburg, som nu spelade sin första tävling på sju veckor, avlsutade med en 70-rond och förstärkte kassan med 333 330 euro.
Ingen svensk lyckades hänga på i segerstriden under helgen. Alexander Norén, som hade ett bra läge efter halva tävlingen, avslutade 74-71 och slutade på en delad elfte plats med -4 i sammandraget. Han var sex slag efter Aiken.
Niclas Fasth hade också 71 sista dagen och fick en delad 15:e plats.