Hoppa till innehåll

En föraning om formationerna?

Svensk Golf

Bild 1132381

Det testkörs lite på den stora ledartavlan i presstältet. Och ja, det är ju en sjuh-lvetes foursome britterna Ian Poulter och Lee Westwood petat ihop. Jag vågar nästan säga att firma Mickelson och Fowler står ut med att åka dit med 9/8 mot ett par som är nio under efter tio.

På samma tavla har de också parat ihop Stenson med Sergio Garcia i en fyrboll – tror vi att den kan hända?

Tja, omöjligt är det väl inte. Nog går det att se Stenson och Garcia sätta ihop en vettig fyrboll. Men Bloggen tror att Martin Kaymer är en troligare spelkamrat för Stenson på fredag.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.