Hoppa till innehåll

Els tog andra raka

Ernie Els är het nu. På måndagen avslutade han det jobb han påbörjat genom att vinna Arnold Palmer Invitational med två slags marginal. Det är sydafrikanens andra raka seger, efter WGC-tävlingen för två veckor sedan.

Karin Klarström

Relaterade länkar

Regn stoppade spel på Bay Hill (Artikel om söndagens rond)

Els tog kommandot på Bay Hill (Artikel om lördagens rond)

Birdie räddade Stensons helgexistens (Artikel om fredagens rond)

Stenson trea på Bay Hill (Artikel om torsdagens rond)

 

Aktuell ställning

Det höll hela vägen för Ernie Els. Efter väderavbrotten kunde han på måndagen spela de sista fyra hålen, säkra segern och ta andra segern i Arnold Palmer Invitational. Det är både andra segern i just den här tävlingen – han var överst på ledartavlan här 1998 – och det är dessutom sydafrikanens andra raka seger  i år. För två veckor sedan slog han som bekant till på Doral och tog hem WGC-tävlingen  CA Championship.

När tävlingen abvbröts på söndagen hade Els precis gjort dubbelbogey-bogey och tappat den femslagsledning han hade tidigare, och var lika dyster som de svarta moln som tidigare plågat tävlingen. Men när det var dags att avsluta på ronden levererade Els fyra raka par och kunde hålla förföljarna två slag bakom sig.

– Jag har inte tänkt på annat de senaste 20 timmarna än att avsluta den här tävlingen, sa Els när segern var säkrad.

Därmed har Els spelat upp sig på listan över heta kandidater inför nästa veckas US Masters där Ernie fortfarande saknar en riktig fullträff. Två andraplatser har det blivit, men de senaste åren har det blivit tre raka missade kvalgränser.

Bäste svensk på Bay Hill blev Henrik Stenson på delad 52:a plats följt av Carl Pettersson på delad 59:e och Daniel Chopra på 66:e plats. Ingen av svenskarna behövde dock spela på måndagen.

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.