Hoppa till innehåll

Edfors öppnar med seger

Johan Edfors, ensam svensk i Volvo World Match Play Championship, inledde på fredagsförmiddagen med att besegra hemmahoppet Miguel Angel Jiménez med siffrorna 2/1 och har inför eftermiddagens match mot Charl Schwartzel bra läge att nå åttondelsfinal.

Oskar Åsgård

Volvo World Match Play Championship

Bild 1111419
Speldatum: 19 – 22 maj
Bana: Finca Cortesin GC, Casares, Spanien
Prispengar: 3,4 miljoner euro
Vinnare: Ross Fisher (2009)

Starttider
Aktuell ställning

Tidigare artiklar:
Favoritsegrar i Spanien

Även om Sverige bara har en spelare att hoppas på i årets upplaga av Volvo World Match Play Championship ser läget ljust ut från blågul synvinkel.

Johan Edfors svarade nämligen för en utmärkt 2/1-seger över Miguel Angel Jiménez i sin öppningsmatch. Jiménez som på torsdagen körde över nykrönte Masterssegraren Charl Schwartzel med 6/5 och hade möjlighet att säkra en kvartsfinalplats med seger över svensken.

Inför fredageseftermiddagen är det nu Edfors som har avgörandet i egna händer. Den 35-årige göteborgaren möter Charl Schwartzel och är klar för åttondelsfinal om han vinner eller delar matchen. Skulle sydafrikanen vinna kommer ett särspel mellan samtliga tre spelare i grupp G – Edfors, Jiménez och Schwartzel – avgöra vilka två som avancerar.

I de övriga förmiddagsmatcherna segrade Alvaro Quiros, Nicolas Colsaerts, Jhonattan Vegas, Seung-yul Noh, Ross Fisher och Aaron Baddeley, medan Ian Poulter och Paul Lawrie delade sin match.

Följande spelare är därmed klara för åttondelsfinal:

Grupp A: Aaron Baddeley, Lee Westwood (utslagen: Anders Hansen)

Grupp B: Luke Donald, Ross Fisher (utslagen: Ryan Moore)

Grupp C:
Martin Kaymer, Seung-yul Noh (utslagen: Y.E. Yang)

Grupp D:
Graeme McDowell, Jhonattan Vegas (utslagen: Louis Oosthuizen)

Grupp E:
Nicolas Colsaerts, Rory McIlroy (utslagen: Retief Goosen)

Grupp F:
Alvaro Quiros (avgörande match väntar mellan Paul Casey och Sören Kjeldsen)

Grupp G:
Ingen av Johan Edfors (2 poäng), Miguel Angel Jiménez (2 p) eller Charl Schwartzel (0 p) är vidare ännu

Grupp H:
Ingen av Paul Lawrie (1 p), Francesco Molinari (1 p) eller Ian Poulter (2 p) är vidare ännu

LET: Bra start av Carro
ET/CT: Blåsig start på Madeira
LPGA: Två svenskor vidare
PGA: Stenson visar form

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.