Hoppa till innehåll

Edberg sexa i Köln

Pelle Edberg fortsätter att övertyga på Europatouren. Torsdagens bogeyfria 66:a kan ses som ännu ett tydligt kvitto på hur hans långa spel utvecklats.- Jag hade stora problem när jag låg mellan klubbor tidigare, säger Pelle.

Eric Franzén

BMW International Open

Bild 1117242

Datum: 21-24 juni.
Bana: Golf Club Gut Lärchenhof, Köln, Tyskland.
Prissumma: 2 000 000 euro.
Titelförsvarare: Pablo Larrazabal.

Aktuell ställningStarttider

Race to Dubai 

Han slutade torsdagen som delad sexa och missade inte en green under den bogeyfria 66-ronden. Pelle Edberg rider nu på en uppåtgående formkurva, veckan efter fjärdeplatsen i St Omer Open och den föregående tiondeplatsen i Nordea Masters.

Mycket handlar om ett nyfunnet självförtroende i svingen – och en minskad rädsla för att hamna i problem till vänster om fairways och greener.

– Tidigare har jag varit förbannat dålig när jag hamnat på avstånd som ligger mellan klubbor. Har jag varit mellan en sjua och åtta har jag valt åttan och dragit på. Nu har jag lärt mig att slå kortare. Och jag kan slå lugnare slag. Jag gör det också med fade vilket är en stor skillnad mot tidigare, säger Pelle Edberg till Svensk Golf.

Det var på Bro Hof som bitarna i det långsiktiga arbetet med svingen verkligen började hålla i skarpt läge. Tränaren Rikard Fors fanns också på plats i Köln i början av denna vecka.

– Vi körde en del i tisdags och lite längre i onsdags. Då sade han ”Som du slår nu finns det ingen anledning att inte använda det på banan. Och det höll ju, konstaterar Pelle.

Han är inte förvånad över att totalt 89 spelare fick signera sina kort med ronder under par. Gut Lärchenhof GC hade inte mycket att sätta emot under första speldagens gynsamma förhålllanden.

– Man kan slå upp mot pinnen även om bollen är i ruffen. Ja, förutom i den sista klippningen där det är som hö. Greenerna är också väldigt mjuka och mottagliga. Det är främst om man missar dem på fel ställen som det blir problem.

På totalt sex under par har Pelle två slag upp till ledarduon.

Det var främst italienaren Fabrizio Zanotti som fick ett gyllene läge att bryta sig loss ur det väl samlande fältet, efter att han öppnat med två eaglar under dagens första nio hål. Men efter att en dubbel på 18 varvats med en bogey och ytterligare fem birdies sattes ribban på 64 slag och åtta under par. Zanotti delar ledningen med australiensaren Marcus Fraser, som stod för en prydlig bogeyfri 64-rond.

Flera svenskar har också satt sig i läge för att kunna haka på den kommande tätstriden. Ett slag bakom Edberg återfinns Joel Sjöholm och Oscar Florén på delad tiondeplats medan Niclas Fasth, Christian Nilsson, Mikael Lundberg och Michael Jonzon delar sextondeplatsen på fyra under par. 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.