Blixt och dunder var anledningen till att spelet i Sime Darby Malaysia fick ta ett fyra timmar långt uppehåll mitt under dagens spel. Förseningen innebar att solljuset över Kuala Lumpur inte skulle räcka till för att spela klart tävlingens tredje runda. Men, med hjälp av banans gedigna strålkastarsystem kunde spelarna trots förseningen ta sig i mål. Och det var sydkoreanskorna som hanterade de något udda förhållandena bäst. Efter att återigen ha presterat toppgolf behåller den tjugofyraåriga regerande mästaren Na Yeon Choi den förstaplats som hon prenumererat på sedan starten av tävlingen.
– Det känns ungefär som det gjorde förra året, berättade hon på den efterföljande presskonferensen. Det som är bra är att jag vet att jag inte har någon kontroll över de andra spelarnas scorer. Jag kommer att hålla ögonen på ledartavlan eftersom att jag måste veta vilken situation som jag befinner mig i, men jag kan inte kontrollera hur mina motståndare spelar.
– Det är många väldigt duktiga spelare bakom mig, fortsätter hon. Och ärligt talat så tycker jag inte om känslan av att leda, för mig är det bättre att vara den som jagar.
Och mycket riktigt är det ett koppel av minst sagt kompetenta spelare som lurar strax bakom ledaren; tvåan, Park, har nio raka topp-10 placeringar bakom sig. Park spelade under det tredje varvet upp sig då hon gick -7 på de åtta sista hålen. Slutresultatet för dagen skrevs till 65 slag och hon är endast två slag bakom Choi inför söndagens avslutande spel. Karrie Webb har tredjeplatsen och bakom henne delar norskan Suzann Pettersen fjärdeplatsen, fem slag efter förstaplatsen.
Caroline Hedwall fick inte spelet att stämma under lördagen. Svenskan både började och avslutade med bogeys och gick runt på 75 slag. Hon är totalt -1, innehar en delad 28:e plats och fick åter se sig förbisprungen av Karin Sjödin som slog sig fram till en delad 14:e plats. Sjödin, som nu är bästa svenska, har åtta slag upp till ledningen.