Cristie Kerr är den hetaste spelaren på damtouren just nu. Amerikanskan är etta på världsrankingen, spelar enligt egen utsago sitt livs golf just nu och vann nyligen majorn LPGA Championship med tolv slags marginal.
Dessutom är hon den enda amerikanska som de senaste fem åren vunnit den inhemska – och därmed prestigefyllda – majorn. 2007 spelade hon hem US Open på Pine Needles, vilket också var hennes första majorseger.
Men på Oakmont väntar ingen lätt runda – ens för en världsetta. När Kerr spelade in på tisdagen behövde hon tre slag på sig för att ta sig ur fairwaybunker på det 14:e hålet. Det var förvisso ingen fara, eftersom det skedde under ett inspelsvarv, men det bäddade för nya tankar om vilka klubbor hon ska ha med sig i bagen när tävlingen drar igång på torsdag.
Hon plockar ur en järnfyra för att ge plats åt ytterligare en wedge, för att ge sig själv chansen att rädda par efter besök i bunker eller ruffen. För där lär hon hamna förr eller senare under veckan, gissar hon.
– Vi kommer att få se några bra bogeys den här veckan, när man räddar sig ur en bunker, sätter upp den på green och tvåputtar och går därifrån. Det kommer inte att bli några 19 under par den här veckan, det sätter jag hela mitt bankkonto på, sa Kerr på tisdagens presskonferens.
Shin kämpade i hettan
Det är inte banan som kommer att framkalla svettningar hos spelarna den här veckan. Det är riktigt hett i Pittsburghtrakten, och enligt prognoserna kommer hettan att bestå veckan ut med vissa risker för åska när tävlingen väl dragit igång.
På tisdagen nådde temperaturen en bra bit över 30-strecket, och i kombination med den höga luftfuktigheten tärde det på spelarnas krafter. Världstrean, sydkoreanska Jiyai Shin, mådde riktigt dåligt av värmen och tvingades avbryta sin presskonferens efter bara ett par frågor, för att få lite vätska i sig, uppger Golfweek.