Hoppa till innehåll

Drömgolf av Westwood

Världstrean Lee Westwood noterade sitt livs bästa golfrond när han gick runt på 60 slag, tolv under par, den första dagen i Thailand Golf Open.

Jörgen Ohlson

Thailand Open

Aktuell ställning

Engelsmannen, som var sex under par efter fem hål och tio under efter 13, gjorde tio birdies och en eagle. Trots sin briljanta uppvisning hade han svårt att dölja känslan av besvikelse efteråt.

– Drömmen om 59 levde under hela ronden, så är det bara när man får en sådan start. Jag kom nära men nådde inte ända fram. Det finns några par därute som jag grämer mig över,sa Westwood.

– Jag missade chansen på elvan från tre meter och på 14:e lämnade jag birdieputten kort i linjen.

Westwoods prestation stiger i aktning när man betänker att Amata Spring Country Club inte är någon lätt bana.

– Det här är verkligen inte någon 60-bana. Dessutom blåste det bra därute i dag, sa Westwood.

– Min caddie Billy Foster sa att han fick se den bästa golfronden någonsin när jag gjorde 62 i Nedbank Challenge för några veckor sedan. I dag sa han att den här ronden var ännu bättre. Så jag gör framsteg…

Lee Westwood leder tävlingen med fem slag före det amerikanska problembarnet John Daly, som överraskande slog till med en strålande 65:a. Daly har i sin tur tre slag tillgodo på de spelare som delar tredje plats.

Rikard Karlberg och Pelle Edberg är svenska representanter i det thailändska mästerskapet. De öppnade med var sin parrond (72) och delar 41:a plats.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Ett avsked till golfen

För sju år sedan drabbades Claes Ternheim av cancer. Han tvingades till en operation som skulle kunna rädda hans liv men också göra honom förlamad. I väntan på ingreppet fanns det tid för en sista golfrond. Det här är den gripande berättelsen omvägen tillbaka till livet – och till spelet.

Claes Ternheim

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stabil Stenson på par

Handen höll och spelet blev bättre ju längre dagen led.Henrik Stenson gick på par med mersmak och delar 14:e plats efter första dagen av BMW Masters.

Martin Strömberg

Stenson fortsatt het

Henrik Stensons storform håller i sig. Efter den första avbrutna ronden i The Barclays ligger den glödhete svensken på delad andraplats, ett slag bakom ledande Kevin Stadler.

Jörgen Ohlson

Stensons bästa hittills

GULLANE. Henrik Stenson gör sin bästa major i karriären. Efter ett dramatiskt finalvarv blev det till sist en andraplats i The Open. Det är en jättebra prestation och jag är nöjd med hur jag skötte mig därute, säger Stenson.

Karin Klarström

Fredagens tuffa test

GULLANE. Fredagen blev mycket dramatisk dag på Muirfield. Stora namn levererade stora siffror och antalet spelare under par blev bara färre och färre. När ronden till sist var över var det bara nio man med röda siffror kvar på tavlan.

Karin Klarström