Läs mer
Så började resan. John Hellström berättar om hur han började från grunden.
Läs artikeln här.
Ämnet för John Hellströms avhandling löd ”Expert Performance in golf”. Resan fram till doktorshatten började redan 2003 på Örebro Universitet där han nu försvarade sin avhandling den 22 februari. John Hellström har forskat på halvtid och kombinerat det med arbete med de svenska golflandslagen. Själva hatten får han sätta på sig i början på nästa år då de nya doktoranderna blir inbjudna till den årliga doktorspromotionen.
Grattis till nya titeln, var det nervöst?
– Innan var jag väldigt nervös faktiskt men när jag kom in där så släppte det. För att vara en onsdag så var det väldigt mycket folk, säger John Hellström.
Det är universitetet i Örebro som beslutar om opponenten och för Johns del blev det doktor Debbie Crews från Arizona State University.
– Hon är forskare och även PGA-tränare och coach, och har gjort både fysiologiska och psykologiska mätningar. Det viktigaste för mig är att hon är både duktig forskare och praktiker plus att hon tittar på prestation i golf på ett tvärvetenskapligt sätt. Inte bara att ha en skruvmejsel och försöka se alla problem som en skruv.
Så vad sa hon?
– Hon höjde upp diskussionen från detaljnivå till större frågor och kopplade det till praktisk användning och erfarenhet. Vissa delar var nog lite annorlunda mot de som inte är praktiker, som bara är akademiker. Då kanske man tittar mer på siffrorna och ramverket runt omkring men här blev det mer praktisk diskussion. Jag uppskattar balansen mellan forskning och tillämpning, säger Hellström.
Det är inte så vanligt med avhandlingar som innehåller arbeten med golf men det finns berättar han. Det går att ta golf och tillämpa den på olika ämnen som sportvetenskap och biomekanik och forska på det. För John Hellströms del var det helheten i en prestation, uppdelad på flera faktorer som biomekanik, teknik, fysiologi och psykologi.
Tror du att du får efterföljare i Golfsverige?
– En tränarkollega till mig, Fredrik Tinmark, är doktorand i biomekanik och jobbar med grundforskning om hur kroppen fungerar. Och eftersom han är golftränare och intresserad av golf så har han använt golfen. Han ska svara på kroppen generellt. Min fokus är att få ner bollen i hål på färre antal slag, så det är olika approacher.
En annan verksam golfdoktor i Sverige är norrmannen Jon Karlsen som är expert på puttning och han hjälper också de svenska elitspelarna.
– Det är kul att landslagen har två doktorer, säger John Hellström.