Hoppa till innehåll

Dantorp får vänta

Ett åskoväder över Genève orsakade ett drygt fem timmar långt speluppehåll under finalronden av Rolex Trophy. Det innebär att tävlingen kommer att avslutas på söndagen.

Jörgen Ohlson

Jens Dantorp från Flommen var tillsammans med portugisen José-Felipe Lima i ledningen efter tre ronder med totalscoren 16 under par.

När spelet avbröts på grund av mörker på lördagskvällen hade Jens spelat sex hål och låg på tredje plats, ett slag efter Lima och spanjoren Adrian Otaegui.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.