Läs mer om Lag-EM
Så gick det i Lag-EM flickorSvenska flicklagets blogg
Så gick det i Lag-EM damer
Svenska damlagets blogg
– Det är helt otroligt. Jag är helt slut. Vilka underbara tjejer.
Förbundskaptenen Walle Danewid är överlycklig över det guldet som det svenska damlaget spelade hem med minsta möjliga marginal.
Tack vare seger på det 19:e hålet av Nathalie Månsson i den allra sista matchen gick den finaste medaljen till det svenska lägret på lördagen. Svenskorna kämpade in i det sista och vann till sist med 4-3 mot värdnationen som spelade inför hemmapublik.
Men det var ett taggat och starkt spanskt lag som stod för motståndet. Hemmanationen inledde med att ge svenskorna en riktig omgång i den första foursomematchen. Men i match nummer två knep Camilla Lennarth/Caroline Hedwall den andra poängen genom en nästan lika överlägsen seger.
Först ut i singelmatcherna var Jacqueline Hedwall, som dessvärre fick se sig besegrad på det 14:e hålet. Även systern Caroline förlorade i match nummer två, även om det dröjde ända till 19:e hålet innan svenskan blev tvungen att konstatera förlusten sedan motståndaren Marta Silva spelat strålande och gått sju under par på ronden.
– ”Carro” spelade kanonbra, men det är svårt när motståndaren går sju under på sin rond, säger Danewid.
Sedan blev det två raka poäng genom Camilla Lennarth och Louise Larsson, som vann sina respektive singlar, Lennarths match gick även den till 19:e, men den här gången med svensk seger. Louise Larsson var desto mer överlägsen och var klar med spanjorskan redan på det 15:e hålet.
När Nathalie Månsson till sist kämpade sig till sin seger på det 19:e i den allra sista matchen var saken klar. Det blev ett guld till sist i årets mästerskap.
– Vi spelade som ett lag, men vi sa åt alla att de kunde gå och vila eller hålla sig i skuggan för att spara energi när de inte spelade. Det har varit otroligt varmt, säger Danewid efter den tuffa mästerskapsveckan.
Nu väntar individuella EM för damerna innan det är dags att försvara guldet i VM i oktober.
– Jag har många bra spelare att välja mellan för laget, säger förbundskaptenen nöjt.
Inget guld för herrarna
När lag-EM summerades på lördagen lyckades däremot inte herrarna lika bra i sin final.
Sverige öppnade dock skoningslöst hemma på Österåkers GK på lördagen. Herrlaget hade England mot sig i finalen, och tog kommandot direkt. De två foursomematcherna gick till Sverige med marginal, och självförtroendet var på topp inför eftermiddagens singlar.
Men där blev det uppförsbacke.
Efter nio spelade hål var Sverige ned i fyra av fem matcher och det såg riktigt dystert ut ute på stekheta Österåker. Men David Lingmerth kom tillbaka in i matchen och gick till likaläge efter att ha varit fyra ned tidigare. Dessvärre tappade han de följande hålen och förlorade trots återhämtningen på det 15:e. Jesper Kennegård fick gratulera motståndaren till seger på det 17:e hålet, Nils Florén förlorade på det 18:e, för Pontus Widegrens del var matchen redan över på det 14:e och Henrik Norlander kämpade sig tillbaka och kunde till sist ta en halv poäng genom att dela sin match.
Trots morgonens foursomesegrar blev det alltså guld till Peter Mattssons engelska lag – Mattsson som själv var svensk förbundskapten för fyra år sedan. Segersiffrorna skrevs till 4,5-2,5.
Det svenska flicklaget spelade sitt Lag-EM i Danmark. Laget missade i semifinalen mot Frankrike på fredagen, och hade på lördagen chansen att spela hem bronset mot Spanien. Dessvärre var spanska laget starkare, och vann över Sverige med 3,5-1,5. Det blev Frankrike som tog hem guldet på flicksidan, med Irland på andra plats.