Hoppa till innehåll

Dagens bästa spel

Har du planerat att följa fredagens spel från Bro Hof antingen från tv-soffan eller på plats? Passa på att göra det lite extra spännande. Här är våra bästa spelidéer från fredagseftermiddagens bollar.

Oskar Åsgård

De första 18 hålen är avklarade och vi har fått en känsla för var spelarna står.

Men vem överpresterade första dagen och vilka har mer att ge?

Här är fredagens bästa spel från Bro Hof.

Peter Hanson vs Matteo Manassero, 18 hål, rond 2.
Spel: Hanson vinner.
Odds: 1,95 (Unibet)
Motivering:  Jojo, nu tror ni förstås att vi tappat förståndet. Och så är det säkert. Men trots att unge Matteo följde upp sin imponerande seger på Wentworth med ett rejält birdiefyrverkeri igår så brukar det förr eller senare komma en reaktion. Dessutom slår italienaren kort och behöver vara oerhört precis med sina långa järn och träklubbor för att ge sig vettiga birdiechanser på Bro Hof och idag spelar de på eftermiddagen med mer vind än under gårdagens rond. Hanson börjar dessutom se allt starkare ut och är motiverad till tusen.

Fredrik Andersson Hed vs Rikard Karlberg, 18 hål, rond 2.
Spel: Karlberg vinner.
Odds: 2,00 (Bet365)
Motivering:  Igår stämde allt för genomtrevlige Andersson Hed och det är inte så att vi missunnar honom fortsatt framgång här i Nordea Masters. Men, kollar vi hans resultat i år, väger in den krånglande höften och lägger till det faktum att Rikard Karlberg är oerhört motiverad att göra en bra tävling och formkurvan pekar uppåt lockar två gånger pengarna på Karlberg i den här duellen.

Jamieson Scott – Warren Marc – Donaldson Jamie, 18 hål, rond 2.
Spel: Marc Warren.
Odds: 2,75 (Expekt)
Motivering: Här spänner vi bågen. Att plocka vem som g��r det bästa resultatet i en treboll är långt ifrån någon exakt vetenskap. Men vi får förstås lite trevligare odds på köpet. Att valet faller på Marc Warren motiveras helt enkelt med att han under våren visat god form och inte verkar vara allt för sänkt över särspelsförlusten mot Matteo den gångna helgen.

Livebetting: Svenska Spel
Sen glömmer vi förstås inte att Svenska Spel erbjuder livebetting på 18:e hålet. Av det vi sett under gårdagen spelas 18:e ganska lätt, 3,92 slag hade spelarna i snitt första ronden, så om utslaget träffar fairway kan det vara läge att kasta in en slant på birdie. Dagens flagga på 18, 23 meter in och 9 meter från vänsterkanten, är också inte alldeles svåråtkomlig så det finns nog några birdies att hämta under dagen.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.