Hoppa till innehåll

915 D4 kommer inte till Sverige

Efter ett samtal med Johan Janssen, Nordisk säljchef på Titleist, så kan Bloggen tyvärr bekräfta att vi inte kommer att få se 915 D4 i Sverige i år. – Vi kommer att lansera den som en så kallad MOTO-produkt, made only to order, och den kommer bara att finnas hos utvalda återförsäljare i USA senare … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/d4-kommer-inte-till-sverige/">Continued</a>

Svensk Golf

Efter ett samtal med Johan Janssen, Nordisk säljchef på Titleist, så kan Bloggen tyvärr bekräfta att vi inte kommer att få se 915 D4 i Sverige i år.

– Vi kommer att lansera den som en så kallad MOTO-produkt, made only to order, och den kommer bara att finnas hos utvalda återförsäljare i USA senare i år. Det är en väldigt nischad produkt som vi tror endast tilltalar ett fåtal även på PGA Tour, säger Janssen.

Huruvida D4-modellern kan dyka upp i Sverige nästa år eller finnas med i en framtida driverfamilj är fortfarande oklart, men utfallet av responsen på 915 D4 i USA kommer säkert att spela in.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.