Kingsmill Championship
Datum: 6-9 september
Spelplats: Kingsmill Resort River Course, Williamsburg, Virginia (USA)
Prissumma: 1 300 000 dollar
Historik: Cristie Kerr vann 2009 på totalscoren -16
TIDIGARE ARTIKLAR
Shin tog kommandot (Text från torsdagens rond)
Hjorth sjua i Virginia (Text från fredagens rond)
Svenska resultat
13) Maria Hjorth, -8
21) Karin Sjödin, -7
26) Anna Nordqvist, -6
47) Pernilla Lindberg, -2
Allt sedan Paula Creamer bytte status – från amatör till proffs – har hon betraktats som en av vår tids mest spännande framtidslöften.
Frågan vi tidigt ställde oss var inte om amerikanskan skulle bli världsetta, utan snarare när det skulle ske.
Sju år senare har Creamer åtta LPGA-titlar i bagaget, där majorsegern i US Open 2010 av förklarliga skäl skapat störst rubriker.
Men bäst i världen, det är hon inte än.
Och faktum är att årets kämpiga säsong hittills varit den sämsta sedan hon blev proffs 2005.
I genrepet till nästa veckas British Open bevisar emellertid Creamer att hon är något på spåren.
Med scoresviten 65+67+65 (-16) har hon svingat sig upp i ledning i Kingsmill Championship. Lördagen till ära presenterade hon ett bogeyfritt scorekort.
– Jag har inte vunnit på två år och det känns både som en evighet sen, och som igår. Jag är i alla fall väldigt glad över att jag är med i tätstriden igen, kommenterade Creamer efteråt.
Sydkoreanskan Jiyai Shin, som slog personbästa med en 62:a i torsdags, inledde svagt och fick streta hårt för att ta sig runt under par; totalt -2 för dagen. Shin har två slag att äta upp.
Fyra svenskor klarade kvalgränsen, som drogs på -1. Maria Hjorth var tvåa efter första dagens spel och hade häng på täten inför den tredje ronden. En 71:a (par) innebar dock att dalkullan tappade mark. Hjorth delar nu 13:e-platsen, distanserad med åtta slag av Paula Creamer.
Karin Sjödin är 21:a, Anna Nordqvist 26:a och Pernilla Lindberg 47:a inför söndagens avslutning.