Hoppa till innehåll

Rivstart av Pernilla

Pernilla Lindberg från Bollnäs slog till med en sensationell 65-rond och är i delad ledning i Canadian Open. "Det var en dag när allting fungerade", sa hälsingetjejen.

Jörgen Ohlson

CN Canadian Women´s Open

Datum: 25-28 augusti
Bana: Hillsdale G&CC, Mirabel, Quebec, Kanada
Prispott: $2 250 000
Vinnare: Michelle Wie (2010)

Startfält
Starttider
Aktuell ställning

25-åriga Pernilla Lindberg har i år spelat sju LPGA-tävlingar och bara klarat två kvalgränser, den senaste i mars. På penninglistan har hon 108 spelare före sig och hon är inte bättre än 195:a på världsrankingen.

På torsdagen visade Pernilla vad hon kan i sina bästa stunder.  Hon rullade hon i åtta birdies (och en bogey) för en strålande 65:a och delar ledningen med den japanska världssjuan Ai Miyazato.

65 innebär att prydligt personbästa för Pernilla Lindberg. Hennes tidigare bästanotering var 68, som hon noterade i Jamie Farr Classic i fjol.

– Idag fungerade allt. Jag missade knappast en fairway och kände mig bekväm med järnklubborna hela vägen. På greenerna såg jag alla linjer och rullade i puttarna. Det var en sån där dag när det kändes som om ingenting kunde gå fel, sa Pernilla när hon mötte pressen.

Hon berättade också att kom till CN Canadian Ladies Open med en positiv attityd.

– Jag spelade den här tävlingen i fjol också och älskar Kanada. Jag får lite Europakänsla när jag kommer hit.

Pernilla gör sin andra säsong på LPGA Tour.

– Jag kom ut som rookie i fjol men spelade inte så bra som jag hade hoppats och som vet att jag kan. Så jag fick åka tillbaka till kvalskolan i höstas.

– I år spelade jag bra i de första tävlingarna, men sen har det varit kämpigt. Den senaste tiden har det känts som om jag varit nära men jag har inte lyckats få ihop scorerna.

Många svenskor i toppstriden
Pernilla Lindberg var inte den enda svenskan som spelade bra denna torsdag. De rutinerade damerna Sophie Gustafson och Mimmi Hjorth kom in med var sin 68:a och delar nionde plats, tre slag bakom de två i täten.

Stjärnskottet Caroline Hedwall, till vardags på Europatouren, är bara ett slag sämre och parkerar på delad 19:e.

På röd siffra, och delad 41:a plats, finns också Anna Nordqvist och Louise Stahle.

Det finns förutsättningar för en riktigt rolig svensk vecka i Quebec.

Många jagar Garrido
Alla fruktar Irene

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.