Det är nu bara två tävlingar kvar på touren innan de 25 som är garanterade kort kommer att utses. Och Daniel Chopra ser ut att ha hittat formen precis i rätt tid. Han har hållit sig runt de 25 hela säsongen och tredjeplatsen tar honom nu upp på artonde plats på rankingen. Han var till slut fyra slag efter segraren Andrew Svoboda.
Det är ett nytt system för att ta sig till PGA från i år. Så här fungerar det. De 25 främsta på penninglistan på Web.com den29 augusti kommer att vara garanterade spel på PGA-touren nästa säsong. Nytt för i år är att de 75 främsta på web.com och de på plats 126-200 på PGA-touren kommer att spela om totalt 50 platser på PGA.
De 25 främsta på Web.com är garanterade platser men deltar i ”slutspelet” för att försöka förbätta sina positioner.Slutspelet består av fyra tävlingar i augusti –september. Det här ersätter kvalskolan till PGA. Det kommer fortfarande att spelas ett kval men från och med i år kan man bara kvala till Web.com och inte ta sig direkt till PGA-touren.