Han har gjort en bogey på 36 hål i tuffa förhållanden. Johan Carlsson har fötjänat ledningen i tourfinalen på Kungsbacka GK och hela hans säsong har varit en imponerande kavalkad av topplaceringar.
Men ingen seger.
– Det är mycket tillfälligheter många gånger. Jag förlorade i särspel och då gjorde jag birdie-birdie och den andre killen gjorde birdie-eagle.
Kanske kommer säsongens första seger här nästan på hemmaplan. Men trots att han är uppvuxen i Göteborg har han inte spelat särskilt mycket på Kungsbacka.
– Nej, det var ett tag sedan faktiskt.
Under andra varvet sänkte han bland annat en järnnia på det tuffa åttonde.
– Det var ett gött hål att sänka på, förklarar han nöjt.
Johan gjorde som så många andra svenska lovande spelare och gick fyra och ett halvt år på San Diego State.
– En utvecklande tid på många sätt men i slutet längtade jag faktiskt hem.
Och nu vill han starta en karriär på CT eller eventuellt ET, beroende på hur kvalandet går i höst. I och med sin andraplats i Nordiska Ligan hoppar han i varje fall rakt in i steg 2 i början av november.
– Det vill nog till att spela bra där om man vill ha en vettig kategori och kunna planera spelet nästa år.
En bra självförtroendebank vore naturligtvis att vinna Nordeafinalen på söndagen.
Delade tvåor ligger Benny Ahlenbäck från Laholm och Pontus Leijon från Woodlands, två slag bakom Carlsson.