Hyundai Tournament of Champions

Speldatum: 6-9 januari
Spelplats: The Plantation Course, Kapalua Resort, Maui, Hawaii
Prispengar: 5 600 000 dollar
Segrare: Jonathan Byrd
Tidigare artiklarCarl jagar topptrio

McDowell tangerade banrekordet.
Foto: Getty Images
Normalt sett brukar 20 under par efter fyra ronder vara lika seger. I Hyundai Tournament of Champions krävdes dock mer än så, men Carl Pettersson kan likväl se tillbaka på en lyckad start på årets säsong.
Pettersson, som började dagen tre slag från ledningen, gjorde ett ärligt försök att komma ikapp och knipa segern. Första nio rullade svensken i fem birdies, vände på 32 slag (-4) och var bara ett slag från ledarduon Jonathan Byrd och Robert Garrigus.
Tyvärr blandade Pettersson tre birdies med två olägliga bogeys, på hål 12 och 14, sista nio vilket inte var tillräckligt för att blanda sig i segerstriden. I slutändan var 33-åringen från Göteborg fyra slag ifrån att nå särspel.
Fjärdeplatsen var dock Petterssons bästa notering hittills på Kapalua Resort och inbringade viktiga FedEx Cup- och världsrankingpoäng. Resultatet var också ett värdefullt bevis på att den hårda träning svensken lagt ner under vinteruppehållet gett önskad effekt.
Missad kortputt avgjorde
Garrigus, som spelade i samma boll som Pettersson, drog iväg två rejäla skott för att nå green det 603 meter långa 18:e hålet och ge sig själv en eaglechans från fyra meter. Putten strök vänster hålkant, men stannade ovan jord och amerikanen fick nöja sig med birdie och 24 under par.
Även Byrd slutade på -24 och särspel väntade. Ett särspel få skulle förutspått för tre månader sen.
Både Byrd och Garrigus var nämligen på väg att förlora sina tourkort i höstas, men tog sig samman och vann Justin Timberlake Shriners Hospitals for Children Open respektive Children’s Miracle Network Classic för att rädda sina spelrättigheter och ta sig till veckans Tournament of Champions.
Trots sitt längdövertag i särspelet kunde 33-årige Garrigus inte mäkta med ytterligare en birdie på 18:e och första särspelshålet delades på par.
Även på det andra särspelshålet, banans första, var längdskillnaden spelarna emellan talande – Byrd hade en järntrea och Garrigus järnnia kvar på inspelet – men efter en treputt från Garrigus var segern Byrds.
– Jag är ganska överväldigad. Det är svårt att inte tänka på var jag befann mig i slutet av förra säsongen, kämpandes för mitt tourkort, sa Byrd på presskonferensen.
Det snöpliga slutet till trots var även Garrigus glad efteråt.
– Det var en fantastisk vecka. Jag har förlorat ungefär 133 golftävlingar och det är ingen stor sak. Jag får en trevlig prischeck och kan åka vidare till nästa veckas tävling och bara ta det lugnt och ha kul, sa Garrigus.
Ensam trea slutade Graeme McDowell, som verkar ivrig att fortsätta bygga vidare på sitt fenomenalt framgångsrika fjolår. Nordirländaren tangerade banrekordet på Plantation-banan med 62 slag (-11) i en bogeyfri rond med elva birdies på scorekortet.