Hoppa till innehåll

16-åring imponerar på LET

Tre brittiskor delar ledningen i ISPS Handa Ladies Open.Men det är 16-åriga Charley Hull som skänker hopp om nya damframgångar – amatören inledde med 70 slag.

Martin Strömberg

Det har varit lite tunt med framgångar för de brittiska damerna sedan Laura Davies storhetstid. Nu hoppas man på några unga amatörer som är på väg ut i proffslivet och största löftet höll för trycket på hemmaplan.

– Jag var nervös på första tee med vatten på högersidan, förklarade 16-åringen efter första varvet på Buckinghamshire Golf Club.

Hull var med i det Brittisk-irländska laget som nyligen besegrade USA i Curtis Cup och hon planerar redan för en proffskarriär inom kort. Eftersom hon är under 18 år behöver hon en speciell dispens från LET men det brukar inte vara några problem.

– Jag ser fram mot det och tänker åka till tourskolan. Det kanske tar ett par år men jag har tålamod.

För svensk del är Carin Koch bäst efter första dagen och på fyra under par är hon tre bakom en trio bestående av Laura Davies, Henrietta Zuel och Lydia Hall.

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.