Hoppa till innehåll

Bra läge för Forsbrand

Anders Forsbrand kom till slutkvalet till amerikanska Champions Tour med sikte på en topp 30-plats. Efter tre av fyra ronder ligger värmlänningen delad 33:a.

Jörgen Ohlson

49-årige Forsbrand – han fyller 50 första april nästa år – har noterat rondserien 72-72-70 (-2).

– Jag är nöjd med siffrorna men jag önskar att jag kunde spela lite bättre golf, säger Anders efter torsdagens tredjevarv.

– Wedgespelet och puttningen håller fortfarande mycket hög klass. Det är i det längre spelet som tävlingsovanan gör sig påmind. Det stämmer inte alltid med tajmingen och för många bollar går till vänster. På rangen funkar det, men jag har ännu inte lyckats ta med mig mina bästa långa slag till banan.

Att Anders Forsbrand är rostig är inte särskilt förvånande. Han gör den här veckan sin fjärde tävling på sju år.

– Jag måste ha tålamod, och vet att det blir bättre ju fler tävlingar jag får spela. Vinnarinstinkten är oförändrad  sedan den aktiva tiden och ibland vill jag nog för mycket. Jag har satt en hög ribba – målet är att vinna en major – och jag har väldigt höga krav på mig själv.

En slutlig topp 30-plats skulle innebära att Anders Forsbrand slipper förkvala till måndagskvalen på Champions Tour nästa år. Med en sådan kategori skulle han vara nöjd. Att han ska nå topp 5, som ger fullvärdigt kort, eller topp 12, som ger ett kort med mindre begränsningar, ser han inte som en realitet.

– Jag kan inte påverka vad de andra gör. Om jag gör en rond under 70 i morgon är jag helnöjd, oavsett vilken placering jag får.

När Anders Forsbrand var som bäst på 1990-talet kunde han, enligt de flesta experter, slå en järnetta bättre än någon annan i världseliten.

Har du någon järnetta i bagen idag…?

– Nej (skratt), jag har inte ens en järnfyra. Jag har två sådana där hybrider – fuskklubbor – numera. Det är nya tider.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

golfspelare på grön golfbana med berg och insjö i horisonten
Vi spelar en rond med skidskytten Viktor Brandt. Foto: Jens Blixth

En rond med Viktor Brandt

På Frösön blir golfen Viktor Brandts frizon, där det enda som räknas är känslan i slaget och utsikten över Storsjön.

Text: Henrik Lenngren, Foto: Jens Blixth

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Dags att sätta poäng på tavlan – så ser du Åberg och Norén på Pebble Beach

Ludvig Åberg och Alex Norén står ännu utan FedExCup-poäng inför årets första signaturtävling. Här är TV-tider och förutsättningar.

Svensk Golf

Golfbanan som försvann

2014 plockades flaggorna ur hålkopparna när Bäckavattnets GK stängdes. Vi besökte resterna av anläggningen ihop med ägaren.

Av: Henrik Lenngren, Foto: Peter Holgersson

Golfåret 2025: Utmaningar 2026?

Golfen växer – men inte utan risker. Här pekar branschens företrädare ut de största utmaningarna inför 2026.

Golfåret 2025: Möjligheter 2026?

Efter ett rekordår blickar Golfsverige framåt. Här är möjligheterna som kan forma golfåret 2026.