Hoppa till innehåll

Borta med vinden eller så

Det blåser på här ute. Men inte omänskligt. Fråga Adam Scott som klättrat upp till sex under efter en fin-fin birdiesvit på hål åtta till tio. Stenson hittade inte riktigt samma mojo, om vi ska prata Carl Pettersson-lingo, under denna del av banan. Det blev två par och en bogey på samma hål. Stenson är &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/borta-med-vinden-eller-sa/">Continued</a>

Svensk Golf

Det blåser på här ute. Men inte omänskligt. Fråga Adam Scott som klättrat upp till sex under efter en fin-fin birdiesvit på hål åtta till tio.

Stenson hittade inte riktigt samma mojo, om vi ska prata Carl Pettersson-lingo, under denna del av banan. Det blev två par och en bogey på samma hål. Stenson är därmed nu två under par totalt.

Samtidigt har Rikard Karlberg inte heller lyckats köra copy-paste på det flyt som bar fram honom under gårdagen. Två raka bogeys (hål 3 och 4) för honom tillbaka på totalt par för tävlingen.

Nåja. 

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Tung avslutning för Stenson – missar Tourfinalen

MIssade Tourfinalen efter tappade slag på slutet av ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Svensk 61-rond i kvalskolan

Sex svenska spelare på rätt sida efter två ronder.

Stark topp 5 efter ny stark rond i Malaysia

Maja Stark följde upp sin fina start med 67 slag och är femma i veckans LPGA-tävling. Även Linn Grant är med på övre delen av ledartavlan.