Hoppa till innehåll

Boqvist spelar för LET-biljetten

Lina Boqvist toppar Nordea Tour ranking och har ena benet i Europatourtävlingen på Vasatorp. Hon vet hur hon ska få dit det andra i helgen. – Klarar jag kvalgränsen så tror jag att det räcker, säger hon inför Norrporten Ladies Open i Sundsvall.

Tobias Bergman

De tävlar om 30 000 euro i prispengar, placeringar på rankinglistor och positioner som kan leda till bra saker när säsongen är över.

Men inför helgens Norrporten Ladies Open på Sundsvalls Golfklubb så finns det en sak som triggar Lina Boqvist, 22, mer än något annat. Hon leder rankingen på Nordea Tour och det innebär också att hon är den spelare som just nu innehar den gyllene biljett som tar en lycklig spelare till Europatourtävlingen på Vasatorp nästa vecka.

– Det skulle vara fantastiskt kul att få den platsen. Det skulle betyda oerhört mycket för mig att få spela där, tillsammans med stjärnor som Anna Nordqvist och Caroline Hedwall, säger Isabergstjejen.

Bara ett hinder återstår – helgens tävling på Sundsvalls GK, en och en halv mil söder om staden.

Men det är inga underverk som krävs för att det vilda kortet till Vasatorp ska bli Boqvists.

– Klarar jag kvalgränsen så tror jag att det räcker. Dessutom så har jag räknat på det och jag tror också att någon av de närmaste konkurrenterna måste vinna för att ha chansen. Så det ser ganska bra ut, men det blir en väldigt speciell tävling.

Efter två tidigare starter i tävlingen har hon listat ut framgångsreceptet på den småtrixiga parkbanan, där framförallt sistanian kan kladda ner scorekortet om hålen inte hanteras varsamt.

– Det gäller att alltid ha bollen i spel från tee, så man får inte chansa så mycket. Och om du missar green är det ofta en svår chip eller tufft bunkerslag som väntar. Par är alltid en bra score på den här banan, säger Boqvist.

Tävlingen är av LET Access-karaktär, vilket innebär att den har en mer internationell prägel än ”vanliga” tävlingar på Nordea Tour. Av de 118 startande är fler än hälften från utlandet och långväga gäster från exempelvis Nya Zeeland, Australien, Sydafrika, Zimbabwe och Nigeria är på besök. Det tilltalar Sundsvalls klubbchef Per-Erik Sjöström.

– Det känns jättekul att det är så många utländska tjejer här och vi hoppas och tror verkligen på att det blir en kanontävling, säger han.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.