Hoppa till innehåll

Blixt klättrar i USA

Jonas Blixt klättrar på Nationwide-rankingen. I helgen spelade han hem sin andra andraplats på tre veckor och klev upp till elfte plats på tourens ranking. Därmed är han bäst placerad av de svenska NW-spelarna.

Karin Klarström

Han saknar fortfarande sin första seger som proffs, men värmlänningen Jonas Blixt visar att den inte är långt borta. I helgen spelade han sig fram till sin andra andraplats på tre veckor. Svensken gick alla fyra ronder i Midwest Classic under par, och klev tack vare sin avslutande birdie upp på en delad andraplats på Nicklaus Golf Club at Lions Gate i Kansas. Blixt summerade de fyra ronderna till -21, vilket var fem slag bakom segraren James Nitties.

Under sina drygt två år på Nationwide, PGA:s undertour i USA, har Jonas radat upp toppplaceringar. Under 2010 blev svensken både tvåa, sjua och nia under säsongen. Så sent som för två veckor sedan spelade han dessutom upp sig till andra plats i Cox Classic.

Efter söndagens andraplats klättrade Blixt från 30:e till elfte plats i Nationwide-rankingen. Det är förvisso många tävlingar kvar att spela innan det är klart vilka som får kort till PGA-touren nästa år, men så här långt är Blixt högst rankade svensk. Även Daniel Chopra ligger på topp-25, närmare bestämt på plats 15.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Blixt ska lyfta Bryngfjorden – och öppnar för att karriären kan vara över

Jonas Blixt tar ny roll på Bryngfjorden – samtidigt tvekar han om spelkarriären.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Jonas Blixt: ”Går det inte lutar det åt att jag slutar”

Det blev en fin andraplats i Finnish Challenge förra veckan, men lyckas inte Jonas Blixt spela till sig kortet på DP World Tour kan karriären vara över, säger han till Värmlands Folkblad.

Ludvig Åberg utsedd till Årets Golfare i Sverige 2024

För andra året i rad har Ludvig Åberg utsetts till vinnare av det prestigefyllda priset Årets Golfare. 

Svensk Golf

Blixt klättrade 37 placeringar – hade lördagens bästa score

Bara tre spelare lyckades gå under par tredje ronden i Schweiz.

Toursvepet – Kjellker jagar första LET-segern

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.