Commercialbank Qatar Masters

Spelplats: Doha, Qatar
Speldatum: 3 – 6 februari 2011
Prispengar: 2,5 miljoner dollar
Vinnare: Robert Karlsson (2010)
Aktuell ställning
Starttider
Race to Dubai
Läs också:
Första dagens spel i Qatar blev en tuff historia. Starka vindar gjorde banan mycket svårspelad. Trots att flera hål kortades ner blev det höga scorer. Bäst lyckades Retief Goosen som på sin 42-årsdag gick tre under par. Sydafrikanen har inte vunnit på Europatouren sedan han vann i Doha för fyra år sedan.
– Jag drev bollen bra. Det var tufft att komma nära i vinden. Jag puttade riktigt bra och lyckades rädda par och hålla i scoren, sa Goosen till pressen efter ronden.
Titelförsvararen Robert Karlsson fick även han en bra start. Han delar andraplatsen efter att ha gått två under par. Robert visade prov på mycket bra närspel och räddade sin runda. Efter att i höstas tagit sin andra seger för året i mellanöstern när han vann tourfinalen i Dubai börjar bli något av en ”ökenspelare”. Något som även förra veckans femteplats i Bahrain tyder på.
– Jag trivs på den här banan. Även innan jag vann här hade jag spelat bra. Ökenbanorna brukar favorisera långtslående spelare. Årets segrare Paul Casey och Martin Kaymer är bra exempel på det. Men jag går bara ut med bra minnen och gör mitt bästa, sa Karlsson till pressen.
Karlsson delar andraplatsen med Darren Fichardt, Richard Finch och Niclas Fasth. Niclas hann inte spela klart sin runda innan mörkret föll. Han är två under med tre hål kvar att spela och har en bra birdieputt på det sextonde för att komma ikapp Goosen. Han jagar sin första seger sedan han vann i Tyskland 2007.
Även Peter Hanson som kom inom en hårsmån att vinna förra veckan i Bahrain finns med i tätstriden sedan han gått runt på par. Med det delar han tiondeplatsen.
Världsettan Lee Westwood gick ett över par. Han riskerar att bli av med förstaplatsen på rankingen till Martin Kaymer om tysken vinner eller kommer tvåa beroende hur det går för engelsmannen. Men Kaymer får det tufft efter att ha startat med 77 slag.