Hoppa till innehåll

Banrekord av Suzann

Norska Suzann Pettersen visade klassen med 63 slag och banrekord på andra rundan i Irish Open. Med det delar hon ledningen med holländskan Schreefel. Maria Hjorth är bara två slag efter ledarinnorna. Även Caroline Hedwall finns inom fyra slag.

Daniel Rosenlund

Irish Ladies Open

Speldatum: 5 – 7 Augusti
Bana: Killeen Castle
Prispengar: 400 000 Euro
Vinnare: Suzann Pettersen

Startfält
Starttider
Aktuell ställning

Läs också:

Svenskorna genrepar inför Solheim Cup
Stark start av Mimmi
Banrekord av Suzann

Pettersen gick ut på morgonen under i det närmaste perfekta förhållanden och lyckades slå ett nytt banrekord med 63 slag. Ingen förutom Suzann själv var nog Europas Solheim Cup-kapten Allison Nicholas. Om Suzann skulle vinna tävlingen kommer hon att kvalificera sig automatiskt till laget och Nicholas behöver inte ge henne ett av sina fyra wild cards.

– Nu är jag i position för att kunna kvalificera mig automatiskt. Jag gjorde några förändringar i spelet sedan igår eftersom det är hårdare och studsar annorlunda än det gjorde förra året. Jag missade några puttar men nio under par är alltid en bra score, sa norskan på sin presskonferens.

Hon delar ledningen med holländska överraskningen Dewi Claire Schreefel. Hon har bara varit bland de tio bästa på Europatouren en enda gång men spelade bra i British Open där hon blev elva. Ledarduon är ett slag före Azahara Munoz som nog också är sugen på att komma med i Solheim Cup.

Trögstartad Hjorth

Två slag efter finns Maria Hjorth efter 67-69. Hon är nöjd med sitt spel när Svensk Golf får tag på henne.

– Jag har spelat riktig bra båda dagarna. Jag har satt upp många slag nära och missat en del chanser. Jag har inte börjat mina rundor speciellt bra så det får jag göra imorgon. Men jag ser fram emot avslutningen.

Två slag efter Mimmi på elfte plats finns Caroline Hedwall. Hon är fyra slag från ledarduon och inte på något sätt ute ur segerdiskussionen.

Anna Nordqvist spelade upp sig under den andra rundan med 67 slag och delar sjuttonde plats. Linda Wessberg gick åt andra hållet när hon följde upp sin fina inledning med 69 slag med 76. Detsamma gällde titelförsvararen Sophie Gustafson som föll till 31:a plats efter 74 slag på lördagen.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.