Hoppa till innehåll

Avkortat i Sydafrika

Det blev inget spel i Sydafrika överhuvudtaget på lördagen, på grund av regnoväder. Tävlingen kortas ner till 36 hål och Camilla Lennarth, delad tvåa, är därmed bra placerad för att slåss om segern.

Oskar Åsgård

South African Women's Open

Datum: 19-21 april
Prispengar: 290 000 euro
Segrare: Caroline Masson (2012)

Aktuell ställning

Tidigare artiklar:
Lennarth med i täten (Rond 1)

Enligt golf.se:s bloggare Daniela Holmqvist var det monsunregn i Sydafrika på lördagen. Det ihållande regnet innebar att det inte spelades någon golf alls i South African Women’s Open på lördagen.

Tävlingen kortas av till 36 hål, med finalronden på söndag.

Därmed är Camilla Lennarth, som på fredagen inledde med en 70-rond (-2), i utmärkt slagläge för att vara med och slåss om segern. I skrivande stund är det Marianne Skarpnord som leder på tre under, men eftersom fältet fortfarande är väl samlat finns hela 43 spelare inom fyra slag från norskan.

På grund av vädret drogs kvalgränsen redan efter ett varv och landade på +3. Den enda svenska som missade cutten var Julia Davidsson (+5). Övriga svenskor i tävlingen är Daniela Holmqvist och Louise Larsson (båda delad 27:e plats, +1) samt Mikaela Parmlid och Linda Wessberg (båda d44, +2).

LPGA: Pettersen kvar i topp
PGA: Hoffman drog ifrån
ET: Dubbelt skotskt i topp

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.