ANZ RACV Ladies Masters
Datum: 10-13 februari
Spelplats: RACV Royal Pines Resort, Queensland, Australien
Prispengar: €200 000
Inte mindre än sex spelare delar ledningen i ANZ RACV Ladies Masters. Det är de rutinerade hemmaspelarna Karrie Webb och Karen Lunn som tillsammans med Cassandra Kirkland, Frankrike, Eun Hee Ji, Korea, Maria Hernandez, Spanien, och Diana Luna, Italien, gick runt på 66 slag (-6) och leder med ett före sju 67:or. Trångt i toppen, alltså.
Linda Wessberg från Delsjö är en av fem svenskor som deltar. Hon delar 28:e plats men är bara tre från täten i den jämna toppstriden.
Hole-in-one med järnsjuan
Linda berättar själv om vad som hände under inledningen av ronden.
– Jag började knackigt, med en tidig bogey, men på femte hålet träffade jag klockrent med järnsjuan från 143 meter och bollen täckte flaggan hela vägen. Det var svårt att se var bollen landade men jag hörde på publikreaktionerna att den gått i. Den satt fint, och därefter började jag spela mycket bättre.
– Det var min första hole-in-one i tävlingssammanhang. Jag har tidigare gjort en under ett inspelningsvarv och en under sällskapsspel.
Linda är i Australien utan några stora förväntningar på sig själv.
– Jag har varit hemma hela vintern och bara haft en träningsvecka i Spanien. Så jag ser det här nästan som ett träningsläger, där jag kan testa saker som jag försökt nöta in på träning. Men det känns ganska bra, faktiskt. Jag hoppas kunna göra ännu bättre i morgon.
Banan är, som framgår av resultatlistan, klart mänsklig.
– Men det blir ändå svårt när det blåser. Det är en skogsbana och vindarna snurrar förrädiskt, säger Linda.
Tävlingen spelas alltså i katastrofdrabbade Queensland, men av översvämningarna märker inte spelarna just någonting.
– Vi är en timme söderut från de värst drabbade områdena. Men man märker att folk är skakade, katastrofen är ett samtalsämne som hela tiden återkommer och man får höra om många persoliga tragedier, säger Linda Wessberg.
Trippelbogey ödesdiger för Hedwall
Näst bästa svenska är Caroline Hedwall, som hade anledning att vara besviken efter sin 71-rond (delad 60:e plats). Hedwall inledde stabilt och förtroendeingivande och var fyra under par när hon kom till det tolfte hålet.
Men detta par 5-hål grusades förhoppningarna om en tätplats. Det blev åtta slag i, trippelbogey, för ”Carro” som inte fick i någon birdie på hemvägen.
Pernilla Lindberg, Louise Friberg och Louise Stahle hade alla 72 slag och delar 83:e plats.
Noterbart är att Linda Wesssberg inte var den enda som gjorde hole-in-one under öppningsronden. Österrikiskan Stefani Michl gjorde samma sak på elfte hålet. Där finns ett HIO-pris uppsatt, en Peugeot värd 60 000 dollar. Tyvärr för Michl gäller detta bara i helgen.