Lorena Ochoa Invitational
Datum: 10-13 november.
Bana: Guadalajara CC, Guadalajara, Mexiko.
Prissumma: $ 1 000 000.
Titelförsvarare: I.K. Kim.
När Lorena Ochoa Invitational Presented by Banamex, Jalisco It Happens Within You hade kommit halvvägs återfanns Anna Nordqvist och Juli Inkster på förstaplatsen.
Det gör de inte längre.
Den amerikanska veteranen Inkster som drömmer om att bli den äldsta vinnaren på LPGA Tour kom på lördagen in på 75 (+3).
51-åringen är nu femma, sex slag efter.
Inte heller Anna Nordqvist lyckades gå under par, det blev två birdies och tre bogeys för 73 (+1).
Eskilstunatjejen är fyra slag efter inför slutvarvet. Nordqvist & Inkster hade i ledarbollen sällskap av Catriona Matthew. När duon i toppen inte levererade på Guadalajara Country Club i Mexiko så passade skotskan på att ta över ledningen efter sin andra raka 68-rond (-4). Hon var felfri ända fram till det 17:e hålet där det blev en bogey.
Faktiskt hennes allra första i hela tävlingen.
– Jag kan inte minnas senaste gången som jag bara hade en bogey efter tre ronder. Det händer inte särskilt ofta, sa Catriona på presskonferensen efteråt.
Matthew har 205 slag (-11) totalt. Norskan Suzann Pettersen är tvåa med 208 (-8) och regerande mästarinnan I.K. Kim, Sydkorea, delar tredjeplatsen med Anna Nordqvist. Båda har 209 (-7).
– Jag träffade många fairways och greener och då blir det ganska enkelt. Självklart kommer jag att vara nervös inför avslutningsronden men förhoppningsvis kan jag fortsätta spela som jag gjort hittills i ytterligare en dag, sa Catriona Matthew vars senaste triumf kom i British Open 2009.
Tävlingsledningen valde inför rond 3 att flytta fram utslagsplatsen på 18:e hålet med drygt 36 meter vilket kortade ner par 5:an till 440 meter. Justeringen gjordes för att locka spelarna att försöka gå för green på två och skapa mer dramatik runt avslutningen.
Suzann Pettersen gillar förändringen.
– Det var ett bra drag. Visserligen blev det inte så många eagles eller birdies där i dag och ändringen kanske inte gjorde så stor skillnad på hur vi spelar hålet men vi har i alla fall chansen. Även med en bra drive så måste du slå ett perfekt slag in på green eftersom bunkrarna till vänster är mer i spel nu. Det är kul att ha ett 18:e hål där bra slag faktiskt kan göra skillnad.
Ytterligare två svenskor finns med i Lorena Ochoas inbjudningstävling.
Mimmi Hjorth är delad sjua med 213 (-3) och Sophie Gustafson är delad 19:e med 217 (+1).