Svenska placeringar
5: Anna Nordqvist -7
d19: Sophie Gustafson -2
d25: Pernilla Lindberg -1
d47: Maria Hjorth +2
Kia Classic
Speldatum: 24 – 27 mars, 2011
Spelplats: Industry Hills, Kalifornien, USA
Prispengar: 1,7 miljoner dollar
Aktuell ställning
Startfält
Penninglista
Läs också:
Laddad Anna med i toppen
Anna jagar het Shin
Ett lika ovanligt som ihärdigt regnväder för mars i Los Angeles vägrade ge med sig på fredag morgon. Det gav en tre timmar lång försening av starten. Den redan regntunga banan blev ännu mjukare vilke borde gynna de långtslående spelarna. Istället var det en kortslående Jiyai Shin som klev fram.
Shin som 2010 var på 117:e plats på listan över de som slår längst på LPGA med knappt 220 meter. Men det finns ingen som slår rakare och med otäck precision i järnslagen gjorde hon nio birdies och inga bogeys. Med sina tolv under par är hon nu fyra slag före Sandra Gal som var ute på banan när mörkret kom.
Nio under par var koreanskans bästa rond i karriären.
Halva fältet var ute på banan när mörkret föll över banan.
Nöjd Anna ser fram mot helgen
Anna Nordqvist hann spela klart sin runda och fortsatte att spela bra. 71-70 gör att hon är fem slag under par och i nuläget på femte plats.
– Jag spelade riktigt bra idag. Mitt järnspel var bättre idag än igår. Det gäller bara att få i lite mer puttar. Men det är grymt kul att spela golf just nu så jag ser fram emot helgen, berättade hon för Svensk Golf efter rundan.
Annas score kunde ha varit ännu bättre. Hennes enda bogey kom på det sjuttonde hålet när hon fick lera på bollen efter att för ovanlighetens skull ha missat fairway. Hon skaffade sig ett flertal bara chanser med sitt precisa järnspel.
Näst bästa svenska är Sophie Gustafson som är ett under par. Hon fortsätter att spela bra men har haft svårt med att läsa de många små onduleringar som finns på de stora greenerna. Många greener har ett flertal platåer som gör det viktigt att hamna på rätt ställe på green.
Efter Sophie följer Maria Hjorth som på par totalt. Mimmi har under de två första dagarna förutom sitt eget spel också behövt tänka på att hon spelat med Michelle Wie. De stora skaror av åskådare som följer amerikanskan hyser väldigt liten respekt för de övriga spelarna i bollen.
Getingstick störde
Även Pernilla Lindberg finns på rätt sida om kvalgränsen med ett över par. Men det kunde ha varit ännu bättre. Hon spelade riktigt bra under sina första tolv hål och var då tre under par totalt. En bogey på det fjärde hålet (hennes trettonde) var hennes första på rundan. På femte tee blir hon sedan stucken av en geting i vänsterhanden.
Ett snabbt ingripande från hennes caddie, som lade tobak på sticket gjorde att hon kunde spela vidare utan större problem.
– Det var inte så farligt. Men det fick mig lite ur rytmen. Men jag spelar bra och ser fram mot helgen, berättar Bollnästjejen för Svensk Golf.
Det blev bogeys både på femman och sexan och sedan på det nionde hålet efter getingen.
72 spelare har inte spelat klart sina rundor. Den andra rundan kommer nu att avslutas på lördag morgon och följas av den tredje. Det väntas inget mer regn i helgen så tävlingen skall kunna avslutas på söndag som planerat.