Öppna greener
Vill du veta vilka banor som har öppna greener? Klicka här så får du hela listan.
Hej Peter. Hur länge har ni haft öppet?
– Vi öppnade tisdagen 27 april.
Hur har den långa vintern påverkat banan?
– Den har påverkat snarare positivt än negativt. Greenerna är fina och banan har klarat sig undan snömögel.
Hur är banans kondition nu?
– Den är bra. Banan har torkat upp bra och greenerna är i bra form. Vi har fått mycket beröm av gäster som har kommit hit. Vi har redan haft över 500 greenfeegäster sedan vi öppnade.
Vad händer närmaste tiden för er?
– Det är en massa tävlingar som väntar. Till helgen, 9 maj,är det UNT Masters och sedan ska vi även stå värd för Skandia Tour-tävlingar och sedan en minitour – Älvkarleby Open. Vi har tävlingar varje helg fram till den. Sedan blir nog resten av sommaren likadan.
Vad tror du om sommaren?
– Jag tror banans kondition kommer att vara bra och att vi kommer få hit många som är sugna på att spela golf. Med tanke på att vi redan har haft många besökare så hoppas jag att det håller i sig resten av säsongen.