Hoppa till innehåll

Alla Karlberg kvalade in!

Svensk Golf

Bild 1132528

Det var en spännande dag framför burken i dag, när de 25 tourkorten skulle fördelas.

I vanliga ordning fick vi uppleva ett par rediga genomklappningar över sluthålen och det går förstås att förstå när så mycket står på spel – och man lider givetvis med de yrkesmän som slänger i darriga bogeys och bränner med ett eller två.

Lyckligtvis var det ingen svensk som drabbades på just detta sätt.

Istället får vi glädjas åt att ytterligare tre blågula får jobba Europatour nästa år, efter att ha landat på rätt sida om det förhatliga strecket. Det var Karlberg, Karlberg och Karlberg (alias Karlberg, Edberg, Lagergren) om man får tro text-tv, som av bara farten döpte om Sebastian Söderberg och Pontus Widegren också. Ett rätt av fem således, vilket motsvarar den ungefärliga träffprocenten på Bloggens travsystem.

Nåja, det är ju roligt att de skriver om golf i alla fall. 

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.