Hoppa till innehåll

Alex trea på St Andrews

Oktober 2011: inte ens topp 300 på världsrankingen. Oktober 2012: fyra segrar i bagaget – under en och samma säsong. Branden Grace senaste triumf kom i helgen när han höll undan för ett uppstickande gäng med Thorbjørn Olesen och Alexander Norén i spetsen.

Henrik

Alfred Dunhill Links Championship

Datum: 4-7 oktober

Spelplats: St Andrews Old Course, Carnoustie, Kingsbarns (Skottland)

Prissumma: 5 000 000 euro

Vinnare: Branden Grace

Slutställning

Race to Dubai

TIDIGARE TEXTER

60-rond av Grace (från torsdagens rond)

Joel hugger i toppen (från fredagens rond)

Svensktrio jagar Grace (från lördagens rond)

Svenska resultat

3) Alexander Norén, -18

4) Joel Sjöholm, -16

5) Fredrik Andersson Hed, -15

13) Magnus A Carlsson, -13

34) Peter Hanson och Mathias Grönberg, -9

47) Richard S Johnson, -8

68) Rikard Karlberg, -3

Oktober på Skottlands östkust brukar innebära vindpinade eftermiddagar och en himmel i melankoliska nyanser. Veckans penningstinna upplaga av Alfred Dunhills Links Championship har dock bjudit på gnistrande höstsol och gynnsamma vindar från väst.

Öppet mål för låga scorer, alltså – och redan i torsdags tog Branden Grace kommandot med en alldeles förträfflig 60-rond på Kingsbarns. Sydafrikanens uppvisning fortsatte sedan, först på St Andrews Old Course och sedan på knepiga Carnoustie.

När en rond återstod talade det mesta för att Grace, i fyra slags ledning, skulle b��rga sin fjärde ET-titel för året.

Men söndagen på St Andrews blev knappast någon enmansshow utan snarare en klassisk nagelbitare med ett gäng skandinaver som uppstickare.

”Let’s chase this talent!” twittrade femteplacerade Joel Sjöholm på lördagskvällen.

Men den stilsäkert klädde göteborgaren, i klassiska plus fours, kom inte överens med puttern och hålkanterna första tolv hålen och avskrev sig från segerdiskussionen. Tack vare en fin upphämtning lyckades dock ”El Toro” avancera till en fin slutlig fjärdeplats; efter 70 slag för dagen.

Annars var det i huvudsak Alexander Norén och Thorbjørn Olesen som ledde jakten på Grace. Med sju hål kvar att spela var den mössbeprydde dansken i delad ledning.

Då lade Branden Grace i ett ryck, gjorde tre raka birdies på hål tolv till fjorton och släppte sedan inte övertaget.

När Grace sänkte putten för birdiepå 18:e och -22totalt säkrade han sin fjärde ET-titel för säsongen. Det firades med en knuten näve till tonerna av säckpipor i bakgrunden.

– Jag hade gåshud i morse när jag tänkte på Louis (Oosthuizen, landsmannen) och att jag nu hade chansen att själv få hålla en trofé. Jag har drömt om det här ögonblicket i hela mitt liv, sa Grace om att få vinna på St Andrews.

– Det var en tuff dag, men till slut började puttern äntligen fungera.

Marginalen ned till andraplacerade Olesen blev till slut tvåslag.

Alexander Norén spelade stabilt i solen på St Andrews och lade beslag på tredjeplatsen, en insats som förärade honom drygt två miljoner kronor.

Norén, med tre Europatoursegrar på sitt samvete, svarade för flera publikfriande slag – däribland en mästerlig up and down på det beryktade ”road hole” (17:e).

Fredrik Andersson Hed blev femma på -15. Den 40-årige laholmaren har uppenbarligen prickat formen under den tidiga hösten. Först noterade han en tredjeplats på Gleneagles i slutet av augusti. Sedan följde han upp det med en andraplats i Schweiz veckan därpå. Och nu, alltså, en färsk femteplats.

Samma placering noterades av Stephan Gallacher, en ärrad veteran med blott en seger på nästan 400 framträdanden på touren. Gallacher gjorde misstaget att spela på sin lagkompis boll (parallellt med huvudtävlingen avgjordes en tvåmannatävling i pro am-format) på det 16:e hålet – och tvingades notera kvadruppelbogey. 

Då var tongångarna desto mer positiva från en annan ”femma”: George Coetzee. Sydafrikanen firade sköna söndag med att tangera Old Course banrekord, 62 slag.

LET: Luna tvåa – igen
PGA: Blixt har slagläge

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.