Hoppa till innehåll

AIK-tjejer testade golf

Tvåfotsdribblingarna och inläggningsövningarna ersattes med närspelsträning och puttövningar. Detta hände när AIK:s yngre fotbollstjejer flyttade lördagens pass till Golfpunkten i norra Stockholm

Golf.se

En vanlig novemberlördag hade de mötts i kylan på Skytteholms IP i Solna. Men istället fick AIK:s åtta- och nioåriga fotbollstjejer köra ett något annorlunda träningspass i Golfpunktens behagliga inomhusklimat.

Under 90 minuter testade tjejerna golfens grunder tillsammans med PGA-instruktörerna Fredrik Englund och Martin Wiklund. Och efteråt intygade båda tränarna att bollkänslan från fotbollen definitivt gjorde sitt till när det långa och korta spelet avhandlades.

Aktiviteten möjliggjordes i samarbete mellan Svenska Golfförbundet, Idrottslyftet och Golfpunkten och gav ett 25-tal juniortjejer chansen att testa golf. Något som samtliga involverade parter gärna ser upprepas på fler håll i landet – då det knappast är någon hemlighet att golfen likt andra idrotter haft svårt att locka till sig nya spelare inom denna grupp.

Några av tjejerna hade provat golf tidigare men för de allra flesta var det något helt nytt, säger Jörgen Åker, försäljningschef på Ullna Golf/Golfpunkten. 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.