Acushnet har med varumärkena Titleist, Cobra, FootJoy, Scotty Cameron och Pinnacle länge varit en av golfens ledande leverantörer.
Så också på den svenska marknaden.
Företagets Sverigechef Michael Dahl har jobbat med företaget i nästan 20 år och har därmed haft del i en ganska unik resa. Men nu tvingas han gå.
Nya ägaren Fila har skruvat åt lönsamhetskraven på Acushnet och som en del i ett besparingsprogram som nu sjösätts får Dahl sluta, tillsammans med en svensk säljare.
– Det stämmer att jag ska sluta. Man ska spara pengar och har bestämt sig för att inte ha kvar min funktion längre. Så mina arbetsuppgifter kommer att skötas från England, säger Dahl till Svensk Golf.
Enligt vad Svensk Golf erfar ville den nye ägaren se en radikal ökning på den svenska marknaden, vilket får ses som oerhört tufft mot bakgrund av rådande marknadsläge.
– Jag vill inte kommentera det, men man kan väl konstatera att vi kom till en punkt där vi tyckte olika. Men vi skiljs inte som ovänner och jag vill verkligen företagets bästa i framtiden, säger Dahl.
Vad ska du göra nu?
– Det har jag inte hunnit fundera på ännu. Jag har jobbat hårt i många år och det ska bli skönt att ta det lite lugnt ett tag. Jag ska i alla fall försöka spela lite mer golf, säger Michael Dahl.