Hoppa till innehåll

Så tror kommentatorerna

Bloggen tog SVT:s kommentatorer Jonas Karlsson och Daniel Bäck på pulsen inne i mediatältet nyss och de var båda förväntansfulla inför dagen. När vi bad om varsitt segertips svarade de såhär. Bäck: Jiménez”Han är grym. Kommer tillbaka efter skada och avslutar med två 67:or förra veckan. Har inga krav och ingen yttre press på sig.” … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/963-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Bloggen tog SVT:s kommentatorer Jonas Karlsson och Daniel Bäck på pulsen inne i mediatältet nyss och de var båda förväntansfulla inför dagen.

När vi bad om varsitt segertips svarade de såhär.

Bäck: Jiménez
”Han är grym. Kommer tillbaka efter skada och avslutar med två 67:or förra veckan. Har inga krav och ingen yttre press på sig.”

Karlsson: Larrazábal
”Han har varit topp-6 i fyra av de sex senaste tävlingarna och tittar man på hans statistik är han bra på allt. Han chippar bra, puttar bra och slår ganska långt. Vad mer kan man begära?”

Där har ni det, garanterat spansk seger den här veckan om ni frågar SVT-grabbarna.

So far är Pablo -1 efter tre och Jiménez på par efter fyra.

Klockan 11 börjar sändningen i SVT. Sändningstiderna hittar ni här.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.