Hoppa till innehåll

Lastbil eller traktor för Robban?

Låt oss hoppas att Robert Karlsson har siktet rätt inställt den här veckan. Dels för att det vore välkommet med en framgång för honom förstås och som ende svensk i fältet är han ju förklarligt nog killen att hoppas på. Dels för att ET-tävlingen Volvo Golf Champions i Sydafrika satsar hårt på det här med Hio-priser. … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/960/">Continued</a>

Svensk Golf

Bild 1131333Bild 1131334

Låt oss hoppas att Robert Karlsson har siktet rätt inställt den här veckan.

Dels för att det vore välkommet med en framgång för honom förstås och som ende svensk i fältet är han ju förklarligt nog killen att hoppas på. Dels för att ET-tävlingen Volvo Golf Champions i Sydafrika satsar hårt på det här med Hio-priser.

Vi har ju vant oss vid att sponsorer sätter upp ett hole in one-pris på banans mest omtalade par 3:a och när sedan nån pillar i bollen på ett annat hål så blir ettan i scorekortet den ”enda” belöningen. Så gör inte Volvo. Här blir det priser på samtliga korthål, samt också ett på det drivbara avslutningshålet. Och de två sista är av det lite ovanligare slaget.

Om Karlsson skulle hänga den på 15:e så väntar en Volvo Backhoe Loader som är – en traktor!

Och dunkar han i bollen på det 18:e kan han försöka frakta hem en Volvo FH16-lastbil genom Afrika.

Volvo har uppenbarligen greppat att det gäller att sticka ut om man vill nå igenom bruset och eftersom så selektiva forum som Bloggen bereder plats för detta så har man uppenbarligen lyckats.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.