Hoppa till innehåll

Första dagens spel för Peters pågar

Vägverket jobbar på greenerna i skymningen? Dagen började med en halvtimmes uppskjuten start på grund av dimma. Den fortsatte med kyla, vind och en hel del regn. Detta gjorde det tufft för de som gick ut tidigt på en för övrigt perfekt bana. Vi hade en av våra pågar ute på förmiddagen, Jocke började strålande, … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/930-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Vägverket jobbar på greenerna i skymningen?

Dagen började med en halvtimmes uppskjuten start på grund av dimma. Den fortsatte med kyla, vind och en hel del regn. Detta gjorde det tufft för de som gick ut tidigt på en för övrigt perfekt bana.

Vi hade en av våra pågar ute på förmiddagen, Jocke började strålande, men efter att hans putter helt plötsligt gick sönder så avslutade han lite tyngre och kom in på +7 På eftermiddagen var övriga 4 igång. Vädret var då lite snällare. Victor Tärnström avslutade starkt efter en något trög start och kom in på + 3. Tobbe kom in på +6 och Olle på +9.Sist ut var Viktor Edin som kvart över 8 på kvällen ramlade in på +4 för dagen.

På kvällen körde vi igenom förväntningar, ramar och valda sanningar som vi skall ha i gruppen under och innan EM. efter det var killarna ordentligt trötta och det blev fort tyst i huset. Adam Ström anslöt under kvällen. Han har haft ryggproblem och varit hemma och genomgått rehab och är snart fit for fight.

Vill även passa på att nämna två andra juniorer födda -94 som är på plats, Hannes Rönneblad +1 och Hampus Bergman, par. Båda missade precis EM truppen och visade på bästa sätt hur man hanterar det. Respekt! /Jonnie Coach SwGT pojk

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.