Hoppa till innehåll

Kristersson utslagen.

Ladies British Amateur Championship, Royal Portrush Nordirland Tyvärr finns det inga svenskor kvar på damernas British Am inför sista speldagen imorgon. Fransyskan Perrine Delacour blev för tuff att möta för Louise Kristersson. Lollo fick smaka på samma medicin som hon bjöd tyskan på igår. Perrine stängde matchen genom att göra tre raka birdies på 12,13,14 … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/926-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Ladies British Amateur Championship, Royal Portrush Nordirland
Tyvärr finns det inga svenskor kvar på damernas British Am inför sista speldagen imorgon. Fransyskan Perrine Delacour blev för tuff att möta för Louise Kristersson. Lollo fick smaka på samma medicin som hon bjöd tyskan på igår. Perrine stängde matchen genom att göra tre raka birdies på 12,13,14 föra att blir dormy. På hål 15 var matchen och tävlingen för svensk del över.

Vid lunchtid bestämde vi oss för att boka om våra flyg hem för att få lite andrum innan kommande EM-läger, ombokningen gick bra, men ett oväder i London satte stopp för vår resa hem. Nu sover vi på ett hotell i London i väntan på morgonflyget hem till Stockholm och EM-läger lördag-måndag på Österåkers Golfklubb. Mer info därifrån väntar.

/Patrik Jonsson

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.