Hoppa till innehåll

Sveriges största flickläger

Lotta Neuman håller i uppvärmningen Idag startar Sveriges st&ouml;rsta flickl&auml;ger. Alla tjejer som &auml;r h&auml;r p&aring; l&auml;ger &auml;r under 18 &aring;r och har hcp som &auml;r 7,4 eller l&auml;gre. De kommer under tv&aring; dagar att f&aring; tr&auml;na, spela och leva som landslagsspelare. Tjejerna &auml;r indelade i fyra grupper och alla grupper har en spelare fr&aring;n &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/916-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Lotta Neuman håller i uppvärmningen

Idag startar Sveriges största flickläger. Alla tjejer som är här på läger är under 18 år och har hcp som är 7,4 eller lägre. De kommer under två dagar att få träna, spela och leva som landslagsspelare.

Tjejerna är indelade i fyra grupper och alla grupper har en spelare från Flicklandslaget som gruppledare under lägret. Det är Elsa Westin, Linnea Johansson, Frida Gustafsson-Spång och Isabella Deilert som är alla har stor erfarenhet av internationellt spel med flicklandslaget som är här.

Förutom spelarna från flicklandslaget finns coacher från Swedish Golf Team på plats och det gör även Sveriges första majorsegrare, Lotta Neumann.

Det är upplagt för ett galet roligt och utvecklande läger, alla förutsättningar finns.

NU KÖR VI!!!!!!!!

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Med egna ord: Katarina Vangdal

Från juniortiden med Lotta Neumann och fram till rollen som förbundskapten. Vi lät Katarina Vangdal berätta närmare om sin ständigt pågående resa inom golfen.

Berättat för Tomas Hagfeldt

Med egna ord: Maja Stark

Det kunde möjligen blivit fotboll, pingis eller trummor. Men Maja Stark valde till slut golfen. Vi lyssnar ivrigt på vad hon själv vill säga om punkrock, Solheim Cup-dokumentärer och livet som vegetarian.

Berättat för Tomas Hagfeldt

Därför älskar vi Ryder och Solheim Cup

Vi har pratat med flera svenska Ryder- och Solheim Cup-veteraner för att nysta i alla ingredienser som gör det här till golfkalenderns två absoluta höjdpunkter.

Oskar Åsgård

Medaljregn för Sverige i lag-EM

Lag-EM blev en stor framgång för Sverige med guld för damlandslaget och brons till både flick- och pojklandslaget.

Erik Hallberg