
Oscar och Bengt
Victor startar först och möter en österrikare, som visar sig vara ruggigt stabil. Matchen slutar på 17:e efter en delning på birdie. Trots att detta var Victors femte birdie och att han ligger på par totalt så blev det dessvärre en förlust. Ett par bogeys i början av ronden blev kostsamma och svåra att hämta igen när österrikaren vägrade göra bogeys.
Oskar tog sig däremot vidare genom en övertygande seger mot en tysk. 5/4 slutade matchen som nästan tog slut redan på 12:an.
Victor hade både ork och vilja att träna i fyra timmar efter förlusten och nytt processmål för morgondagen är att vara först på träningsområdet och sist därifrån. ”Man får ju passa på…” som Victor uttryckte det. ”Sådana här greener finns det inte i Göteborg”. Ja, så kan man ta det efter en förlust om man har viljan att bli bättre. Och i bakhuvudet finns förhoppningsvis Göran Söderqvists mailkommentar… ” att komma 4:a i slagspelet av världens största amatörtävling är inte att leka med.”
Bilden: Oskar förbereder sig för ett inspel medan pappa Bengt jagar iväg änderna. När man slänger upp gräs för att kolla vinden tror de att man kastar mat och blir väldigt närgångna. Värt att nämna är också att Bengt slarvat bort saker på två hål i rad och fått springa rejäla sträckor på hålen precis innan.
/ Fredrik Wetterstrand, SwGT utvecklingscoach