Hoppa till innehåll

Oscar vidare i British Am

Oscar och Bengt Victor startar först och möter en österrikare, som visar sig vara ruggigt stabil. Matchen slutar på 17:e efter en delning på birdie. Trots att detta var Victors femte birdie och att han ligger på par totalt så blev det dessvärre en förlust. Ett par bogeys i början av ronden blev kostsamma och &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/905-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Oscar och Bengt

Victor startar först och möter en österrikare, som visar sig vara ruggigt stabil. Matchen slutar på 17:e efter en delning på birdie. Trots att detta var Victors femte birdie och att han ligger på par totalt så blev det dessvärre en förlust. Ett par bogeys i början av ronden blev kostsamma och svåra att hämta igen när österrikaren vägrade göra bogeys.

Oskar tog sig däremot vidare genom en övertygande seger mot en tysk. 5/4 slutade matchen som nästan tog slut redan på 12:an.

Victor hade både ork och vilja att träna i fyra timmar efter förlusten och nytt processmål för morgondagen är att vara först på träningsområdet och sist därifrån. ”Man får ju passa på…” som Victor uttryckte det. ”Sådana här greener finns det inte i Göteborg”. Ja, så kan man ta det efter en förlust om man har viljan att bli bättre. Och i bakhuvudet finns förhoppningsvis Göran Söderqvists mailkommentar… ” att komma 4:a i slagspelet av världens största amatörtävling är inte att leka med.”

Bilden: Oskar förbereder sig för ett inspel medan pappa Bengt jagar iväg änderna. När man slänger upp gräs för att kolla vinden tror de att man kastar mat och blir väldigt närgångna. Värt att nämna är också att Bengt slarvat bort saker på två hål i rad och fått springa rejäla sträckor på hålen precis innan.

/ Fredrik Wetterstrand, SwGT utvecklingscoach

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Hampus vidare i Boys Am. Ch.

Hampus Nilsson Då reglerna är sådana att 64 spelare och delningar får spela matchspelet blev Oskar den som fick spela en extra omgång. Efter bra spel hela vägen var matchen slut över till svenskens fördel på 16:e. Precis när Oskar gick av banan var det dags för Hampus första match för dagen som tog det &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/40-8/">Continued</a>

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Hampus ende svensk kvar

Koncentration och läsning Spanish International Amateur Championship 2013, La Manga, Spanien Fredag 1/3 Hampus Bergman &auml;r nu ende svensk kvar i t&auml;vlingen efter att ha vunnit sina b&auml;gge matcher idag. I sin f&ouml;rsta match spelade Hampus riktigt stabilt och vann relativt enkelt med 4/3 medan den andra matchen bj&ouml;d p&aring; lite svajigare spel men desto &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/190-4/">Continued</a>

Svensk Golf

Sverige laddade för matchspel

Marcus Gran Hampus Bergman Tobias Edén Adam Ström Hannes Rönneblad Victor Tärnström Hampus, Marcus, Tobbe, Adam, Hannes och Victor klev alla fram idag och visade att de var och en är grymt duktiga golfare. De visade också att de är ett lag tillsammans med Jonnie och Jesse, de är Sverige.&nbsp; Att lira sin rond och &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/383-3/">Continued</a>

Svensk Golf

British Amateurs – andra matchen

Oskar och publiken Victors avtorvning av rangen Det är skönt med en egen range Träning som sätter sina spår Endast Oskar kvar i tävlingen. Match mot Oliver Farr, England. Oskar har som vanligt som strategi att gå på knock direkt, samt en strategi med tempoväxlingar som inte ens psykologi-expert Wetterstrand lyckats förstå. Den var klockren &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/902-2/">Continued</a>

Svensk Golf