Hoppa till innehåll

We don´t care about small things! ”Carro-anda”

Inspelsdag Inspelsdag EM Damer 2011, ÖsterrikeFörsta inspelsdagen är avklarad och vi har genomfört den enligt planerna. Vi fick en lugn förmiddag med lite fys och streching innan avfärd till banan. Registreringen gick bra trots att vi hade lite frågetecken på vad en Team Advisor och en Team Captain egentligen innebär (det verkar vara olika regler … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/881-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Inspelsdag

Inspelsdag

EM Damer 2011, Österrike
Första inspelsdagen är avklarad och vi har genomfört den enligt planerna. Vi fick en lugn förmiddag med lite fys och streching innan avfärd till banan.
Registreringen gick bra trots att vi hade lite frågetecken på vad en Team Advisor och en Team Captain egentligen innebär (det verkar vara olika regler varje år?), men vi tror att vi löst den uppgiften utan problem.
Arrangörerna har gjort en enorm förberedelse inför detta mästerskap och lunchbuffén var högklassig, servicen med frukt, bars och vatten fungerar perfekt, bra tourguide med detaljerade mått och banan har väldigt bra kondition. Alla funktionärer har full koll på sin uppgift. Shutteln ut till banan gick lite väl fort (160 km/h i en minibuss på krokiga vägar) och vi påtalade det för ansvarig och direkt agerade de. Tjejerna fick varsin vit ros under uppvärmningen som ursäkt för den snabba transporten.
Spelarna genomförde inspelet idag exemplariskt, väldigt noggranna på att lära sig banan och testa olika lägen runt greenerna. Imorgon går vi ut tidigt och då skall vi testa tänkta spelplanerna.

Kvällen har bestått av middag på hotellet följt av lagmöte samt korta individuella samtal för att få koll på läget.

Vi är på G, vi struntar i småsaker och jobbar på med det vi kan påverka.

Hänt från dagen…
* Patrik var tvungen att bada imorse då duschen var trasig (trodde han)! Men Kent drog duschreglaget uppåt istället för nedåt och då funkade det klockrent. Hmm…

* Kents behövde ingen uppvärmning idag då hans kroppssystem gick igång i vår bussfärd ut mot banan.

* Amanda ”köttade” drivarna idag och hade inga problem med spelplanen.

GO SWEDEN!

/Patrik Jonsson

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.