Hoppa till innehåll

Vänstrande högerspelare

Kollega Hellsten har fått nåt slags fix idé om att han gör sig bättre som vänsterspelare. Alltså har han bestämt sig för att byta håll i sommar och satsar på en ny karriär. Det kommer säkert att bli bra vad det lider, men man kan väl säga att sagan har fått en något tung inledning. … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/880/">Continued</a>

Svensk Golf

Kollega Hellsten har fått nåt slags fix idé om att han gör sig bättre som vänsterspelare. Alltså har han bestämt sig för att byta håll i sommar och satsar på en ny karriär.

Det kommer säkert att bli bra vad det lider, men man kan väl säga att sagan har fått en något tung inledning. Det började redan häromveckan när han knatade upp till regelgurun Hermes för att snacka lite om vad som skulle hända med hans handicap. Innan besökt gnuggade han förnöjt händerna över alla dubbelslag han skulle få i framtiden, men det blev tji.

Hermes förklarade att man faktiskt bara kan en handicapsiffra och då är det den gamla som gäller. Sedan får man liksom revidera under resans gång.

Det var en något stukad niohandicappare som återvände till redaktionen.

Nu befinner han sig på reportageresa och passar på att testa sin nya läggning. Ett problem bara. Han har inte fått sin nya järn ännu. Alltså driver och puttar han från vänster, resten sköter han från höger.

Tänkte bara att jag skulle informera västkusten om detta, om nån skulle bli bekymrad vid åsynen av honom…    

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.